Mobil

Apple ve Google çıplak kadınları sansürleyen uygulamaya izin vermedi!

Apple ve Google, sosyal medyada çıplak kadın görsellerine geçici çözüm olarak geliştirilen sansür uygulamasını reddetti. İşte bu red kararının perde arkası!


Sosyal medya kullanımının her yaştan kesme hitap etmesi, firmaların kullanıcılarını her türlü sakıncalı içerikten korumak için hamleler yapmasına neden oluyor. Bu içerikler arasında; yasadışı paylaşımlar, kullanım şartlarına uygun olmayan paylaşımlar, bağımlılık yapıcı madde paylaşımları ve cinsel içerikli yetişkin paylaşımlar yer alıyor.

Örneğin; Instagram'da çıplak kadın ya da erkek görseli paylaşıldığında Instagram bu görsele erişimi engellediği gibi görseli yükleyen kullanıcının da geçici olarak hesabını kapatıyor. Hatta Rihanna'nın bile paylaşmış olduğu görsel kullanım koşullarına uymadığı için yakın tarihte kaldırılmıştı.

Ancak çıplaklık odaklı içeriklerin sosyal medyaya yüklenmesi için kadınların cinsel organlarını sansürlemesi gerekiyor. Bu sansürleme genellikle siyah bant veya haç simgesi şeklinde oluyor. Melina DiMarco'ya göre siyah bant veya haç simgesi cinsel öğeleri daha fazla ortaya çıkarıyordu. 

Melina DiMarco, bu olayın önüne geçmek için geçtiğimiz günlerde iOS ve Android için uygulama geliştirmişti. Bu uygulama ile herkesin bildiği sansür simgesi ile cinsel organlar sansürlenebilecekti. Ancak Melina DiMarco'nun uygulaması Apple ve Google tarafından reddedildi.

Apple; sansür uygulaması ile sakıncalı ve saldırgan içerikli paylaşımlar yapılabilir diye, Google ise; müstehcen içerikli uygulamalara teşvik edilmemesi için uygulamayı App Store ve Google Play Store'da yayınlanmasına izin vermemiş. 

1481636095_john-gotos0202.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.