Mobil

Apple ve Samsung 15 milyon euro şok ceza aldı!

İtalya'da Apple ve Samsung firmalarına telefonlarını bilerek yavaşlattıkları için toplamda 15 milyon euro ceza verildi.


Geçtiğimiz aylarda İtalya'da başlatılan iki farklı soruşturma sonuçlandı ve Samsung ile Apple'a telefonlarını bilerek yavaşlattıkları gerekçesiyle 15 milyon euro ceza verildi.

Apple ve Samsung'a 15 milyon euro şok ceza!

Ülkenin rekabet kurumu tarafından verilen cezaların temel sebebi ise planlanmış eskitme adı verilen bir yöntem. Her iki marka da telefonlarını bilerek yavaşlatıkları için toplamda 15 milyon euro cezaya çarptırıldı.

Markalardan Apple toplamda 10 milyon euro cezaya çarptırılırken, Samsung ise 5 milyon euro ceza aldı. Cezanın sebebi olarak ise "telefonların ciddi aksamalar ve bariz şekilde yavaşlamalar yaşamaları sonucu kullanıcıları yeni cihaz almaya yönlendirmesi" olarak açıklandı.

Apple'ın daha fazla cezaya çarptırılmasının sebebi ise firmanın telefonlarının pillerini koruma ve değiştirme konusunda müşterilerine açık bilgi vermemesi oldu. Bu yüzden her iki firmaya 5 milyon euro ceza verilirken Apple ek olarak 5 milyon euro daha ceza aldı.

Öte yandan Apple, Fransa gibi ülkelerde halen soruşturma aşamasında olan bir firma. Benzer bir süreçten geçen Fransa'daki dava ise henüz sonuçlanmadı.

Yorumlar
Fatih
Planlı eskitmeyi hayatımıza sokanlar şimdi de tutmuş ceza yağdırıyorlar!
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.