Mobil

Apple Virüslü Uygulamaları Temizledi

Apple Virüslü Uygulamaları Temizledi. Detaylar haberimizde...

Apple Virüslü Uygulamaları Temizledi

Apple her zaman için App Store ile fazlasıyla övünür. Uygulamaların kalitesinden, Google Play'de olduğu gibi "virüslü uygulama" sorunu olmamasından her fırsatta bahsederdi. Bugün ise Apple yetkilisi Christine Monaghan'ın Reuters'a yaptığı bir açıklama ile App Store'un o kadar da "temiz" olmadığı ortaya çıkmış oldu.

XcodeGhost adına sahip kötü amaçlı bir yazılım App Store'daki birçok uygulamanın içerisine sızmıştı. Bu konu üzerine Christine Monaghan Reuters'a "Bu sahte yazılımla yaratıldığını bildiğimiz bu uygulamaları App Store’dan kaldırdık." açıklamasını yaptı.

Peki bu kötü amaçlı yazılım neler yapabiliyor?

Bir güvenlik firması olan Palo Alto Networks'ün açıklamasına göre XcodeGhost'un marifetleri oldukça fazla. Açıklamaya göre kötü amaçlı yazılım verilerinize ulaşabiliyor, dolandırıcılık yapabiliyor ve istenmeyen sayfalara sizi yönlendirebiliyor. Bu yazılımın en az 40 uygulamaya sızdığı tahmin edilmekte.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.