Mobil

Apple Watch için watchOS 2 yayınlandı

Apple Watch için merakla beklenen ilk büyük güncelleme watchOS 2'in dağıtım işlemi başladı.

Apple Watch için watchOS 2 yayınlandı

Apple’ın geçtiğimiz hafta iOS 9 ile birlikte dağıtıma sunması beklenen ancak bilinmeyen bir neden ötürü dağıtımı ertelenen watchOS 2.0 güncellemesi kullanıcılarla buluşmaya başladı.

Apple Watch için yayınlanan ilk kapsamlı güncelleme beraberinde birçok yenilik getiriyor. Üçüncü taraf uygulama desteğine kavuşan Apple Watch artık daha fazla kişiselleştirilebilecek. Akıllı saat ayrıca güncelleme sonrası uygulamaları daha hızlı ve verimli çalıştırıyor.

watchOS 2.0 güncellemesini iPhone ya da iPad’inizde “Apple Watch Uygulaması> Saatim> Genel> Yazılım güncelleme” yolunu takip ederek indirebilirsiniz. Apple akıllı saat için yayınladığı ilk büyük güncellemenin Wi-Fi aracılığıyla indirilmesini öneriyor. Ayrıca yükleme işlemi öncesinde cihazın şarja bağlı olması ve en az %50 dolu olması isteniyor. 

WhatchOS 2.0 güncellemesine dahil edilen yenilikler

- watchOS 2 saat kadranınızın tam da istediğiniz gibi görünmesi ve çalışması için size daha fazla seçenek sunuyor. Yeni kadranlardan bazılarına aşağıdan göz atabilirsiniz.

1442881420_1.jpg

- Hava Durumu veya Dünya Saati gibi önemli bilgiler içeren komplikasyonlara App Store uygulamalarındaki bilgileri de eklemek mümkün. Böylece uçuş saatlerine kolayca göz veya evinizdeki ışıkları, sıcaklığı, sensörleri ve kameraları kontrol edebilirsiniz.

-Digital Crown’u çevirerek dün, bugün ve yarının etkinlikleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Öğle yemeğinde havanın nasıl olacağını görebilir, ertesi günkü programınıza göz atabilir veya geçmişe doğru giderek, kaçırdığınız haber başlıklarını okuyabilirsiniz. Şu anki zamana dönmek için, Digital Crown’a basmak yeterli.1442881673_1.jpg

-Apple Watch’u artık günün sonunda bileğinizden çıkardıktan sonra da kullanmak mümkün. Bunun için saatinizi yan yatırıp şarja takmanız yeterli. Apple Watch otomatik olarak “Baş ucu moduna” geçer ve ekrana, Digital Crown’a veya yan düğmeye dokunduğunuzda aydınlanan bir dijital ekran gelir. Baş ucu modu, saat düğmelerine yeni işlevler de ekler. Alarmı kapatmak için yan düğmeye, ertelemek içinse Digital Crown’a basabilirsiniz.

1442881797_1.jpg

-watchOS 2 ile Apple Watch uygulamaları daha hızlı yükleniyor ve donanım özelliklerinden daha iyi yararlanıyor. 

-watchOS 2 güncellemesiyle birlikte uygulamalar, Taptic Engine, Digital Crown, ivmeölçer, nabız sensörü, hoparlör ve mikrofon gibi özelliklerden de faydalanıyor. Örneğin Ping uygulaması, golf oynarken kol hareketinizin hızını ölçmek için ivmeölçeri kullanıyor. Strava, antrenmanlarınız sırasında veri toplamak ve göstermek için nabız sensöründen yararlanıyor. Insteon ise, Digital Crown’u kullanarak evinizdeki ışıkları kontrol etmenizi sağlıyor.

1442882002_1.jpg

-Artık Apple Watch ile mail’lere doğrudan yanıt vermek mümkün. Bunun için, iletinin sonundaki Yanıtla düğmesine dokunmak yeterli.

1442882125_1.jpg

-watchOS 2 sonrası artık birden fazla Arkadaşlar ekranı oluşturabilir ve her birine 12 kişi eklenebiliyor. Ayrıca doğrudan saati kullanarak kişilerinizden birini arkadaş eklemek de mümkün.

-Digital Touch, çizimler yapmanıza ve yaptığınız çizimleri diğer Apple Watch kullanıcılarına göndermenize imkan verir. Ve şimdi, aynı çizimde birden fazla rengi kullanarak kendinizi ifade edebilirsiniz.

1442882328_1.jpg

-Güncelleme sonrası Harita o anki konumunuza göre size en iyi rotayı gösteriyor. Toplu Taşıma özelliği sayesinde, şimdi tek bir rota üzerinde birden fazla toplu taşıma aracını kullanabilirsiniz. Üstelik, dünya üzerindeki belirli şehirler için, ayrıntılı haritaların yanı sıra tren, metro ve otobüs saatlerini de bulabilirsiniz. Ayrıca, durağınıza yürüyerek nasıl gidip geleceğinizle ilgili yol tarifi de alabilirsiniz. 

-watchOS 2 güncellemesiyle birlikte Siri’nin yetenekleri artırılıyor. Her zamankinden daha kullanışlı bir kişisel asistana dönüşen Siri sesli komutları kullanarak belirli bir antrenmanı başlatabilir, Bakışlar’a göz atabilir, toplu taşıma bilgilerini alabilir, sözlükten bir sözcüğün anlamına bakabilir ve hatta, vereceğiniz bahşişi bile hesaplayabiliyor. 

1442882532_1.jpg

-Son olarak; watchOS 2’de “Etkinleştirme Kilidi” adında yeni bir güvenlik özelliği bulunur. Bu özellik, saatinizi etkinleştirebilmeniz için iCloud Apple ID’nizi ve parolanızı girmenizi gerektirir. Sonuç olarak, Apple Watch’unuz kaybolsa veya çalınsa bile, bilgileriniz güvende kalır.

1442882646_1.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.