Mobil

Apple Watch otomatik kilit açma özelliğini yanlışlıkla kaybetti!

Apple'ın her güncellemesi ufak problemlere yol açabiliyor. Bu sefer de bir yazılımsal hata yüzünden Apple Watch kilidinin iPhone ile otomatik açılması özelliği devre dışı kaldı.

Apple Watch otomatik kilit açma özelliğini yanlışlıkla kaybetti!

iPhone'lar için iOS 14.7 güncellemesi dün yayınlanmaya başladı. Apple telefonlarda adet olduğu üzere güncellemenin yayınlandığı ilk birkaç günde bazı ufak tefek hatalar görülebiliyor. Bunlar da genelde birkaç gün içerisinde ek bir güncelleme ile yok ediliyor.

iOS 14.7 ile Apple Watch'un otomatik kilit açma özelliği devre dışı kaldı

Böyle bir hata da iOS 14.7 güncellemesi ile ortaya çıktı. Hata halen Touch ID (parmak izi okuma) özellikli bir iPhone kullanan Apple Watch sahiplerini alakadar ediyor. Normalde iPhone'daki parmak izi okuyucudan telefonun kilidi açıldığında Apple Watch'un kilidi de otomatik olarak açılıyordu fakat iOS 14.7'deki bir yazılımsal hata bu özelliği devre dışı bıraktı.


Hata iOS 14.7 güncellemesi ile birlikte ortaya çıktı.

Her iki Apple cihazına da sahip birçok kullanıcıdan bu tip şikayetler gelmeye başladı. Fakat problemin tüm kullanıcıları etkileyip etkilemediği konusunda tam bir bilgi yok. Apple tarafından yapılan açıklamada problemin farkında oldukları ve bir sonraki güncelleme ile düzeltileceği bilgisi verildi. Burada ilginç olan sorunun sadece parmak izi okumaya sahip cihazlarda görülmesi. Bu da Apple yazılım mühendislerinin odağını Face ID içeren tam ekran cihazlara yönlendirdiği şeklinde yorumlanabilir.

Güncellemeyi beklemek istemeyenler için ise bu problemin şimdilik tek çözümü MacRumors'un açıkladığına göre şifreyi direk Apple Watch üzerinden girmek ki bu pek de zaman kazandıran bir seçenek olarak görünmüyor.

Sorunun kısa süre içinde çözülmesi bekleniyor

MacRumors ayrıca iOS 14.7.1 güncelleme notlarında bu problemin çözüleceğinin yazdığını iletiyor yani çok uzun bir süre beklemeye gerek kalmayacak. iOS 14.7 gibi ufak ara güncellemeler pek ses seda çıkarmadan yayınlanıyor. Oysa ki iOS 14.5 veya bir süre sonra yayınlanacak olan iOS 15 gibi büyük güncellemeler oldukça büyük yankılar uyandırarak yayınlandığı için nispeten daha az hata içerecek şekilde kontrol ediliyorlar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.