Mobil

Apple yavaşlattığı iPhone’lar için 113 milyon dolar ödeyecek!

Apple, iPhone’ları yavaşlattığına dair suçlamalar sebebi ile, 113 milyon dolar ödeyerek uzlaşma yoluna gidecek!

Apple yavaşlattığı iPhone’lar için 113 milyon dolar ödeyecek!

Yazılım güncellemeleri ile, iPhone telefonları büyük oranda yavaşlatarak tüketicileri mağdur ettiği iddia edilen Apple, kendisine açılan davada 113 milyon dolar ödemeyi kabul ettiği bildirildi.

Apple yavaşlattığı iPhone’lar için 113 milyon dolar ödeyecek!

Bilindiği üzere iPhone kullanıcıları uzun bir süredir, yayınlanan büyük güncellemeler sonrasında telefonlarının pil ve kullanım performansının düştüğünden şikayetçi.

Bu sebeple Apple'ın, kullanıcılarını yeni modellere yönlendirmek amacı güttüğü ve bunun için yazılım güncellemelerini kullanarak, eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı düşünülüyor. En azından uzun zamandır hakkında bu tür suçlamalar mevcut.

Apple yavaşlattığı iPhone’lar için 113 milyon dolar ödeyecek! - Resim : 1

Geçtiğimiz Mart ayında, eski telefon modellerini kasıtlı olarak yavaşlattığı iddiası üzerine açılan davada 500 milyon dolar ödemeyi kabul eden Apple, iPhone 6, 6S, 7 ve SE model telefona sahip müşterilerine talep etmeleri halinde 25 dolar ödemede bulunacağını açıklamıştı. Şirket şimdi de, kendisine açılan davada suçlamaları düşürmek için 113 milyon dolar ödeyerek uzlaşma yoluna gidiyor. 

Kaliforniya Başsavcısı Xavier Becerra, yapmış olduğu açıklamada, Apple'ın eski iPhone modellerinin ömrünü kısaltmak için kasten yavaşlatmakla suçlandığı davada uzlaşmaya varıldığını duyurdu ve söz konusu davada varılan uzlaşma uyarınca Apple'ın 113 milyon dolar ödeyeceğini belirtti.

Ayrıca Apple'ın 2017'deki yazılım güncellemesinin eski iPhone modellerinin performansını düşürdüğünü kabul ettiği bilgisi paylaşıldı. Ancak Apple, yavaşlatmaların "beklenmedik şekilde kapanmaların önüne geçmek" amacı ile yapıldığını savundu.

Yorumlar
GrandMaster
Peki yavaşlattığı telefonları geri hızlandıracakmıymış ? Cezayı ödesin hilesini de düzeltsin.
Cevapla
Ahmet
Bildiğim kadarıyla Türkiye de geçerli değil çevremde iPhone 6 kullananların telefonlarına bakıyorum inanılmaz yavaş tıklama cevap süresi çok uzun bekletiyor yazıda ise tuşlara bassanızda harfler çok sonra geliyor
Cevapla
Ayhan Yılmaz
Peki nereye başvuruyoruz ?
Cevapla
Egehan
Yazık
Cevapla
Efe Kılıç
Sanki androidler ömrünün sonunda kadar aynı hızda devam ediyor.
Cevapla
sade vatandaş
Androidde bu durum olmaz akıllı bıdık çünkü işletim sistemi ayrı bir firmanın telefon ise ayrı bir firmanın bu yüzden böyle bilinçli bir eskitme söz konusu olamaz. Hep demişimdir android ve pc özgürlük, apple ve macos esaret , kullananlara bol şans ve sabır. :)
Okan
Telefon modeline göre değisir ve evet benim telefonum öyle kac yıldır kullanıyom bu aralar daha hızlı çalıșıyor öncekine göre
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.