Mobil

Apple, yeni iOS beta sürümlerinde para istemeye mi hazırlanıyor?

Apple’ın yakın zamanda duyurmaya hazırlandığı yeni planı, teknoloji dünyasının tepkisini çekebilir.

Apple, yeni iOS beta sürümlerinde para istemeye mi hazırlanıyor?

iOS 16.4 beta ile başlayarak, iPhone, Ayarlar uygulamasında Genel → Yazılım Güncelleme altında yeni bir "Beta Güncellemeleri" menüsüne sahip olacak. Bu menü, Apple'ın Geliştirici Programı üyelerinin, Apple Geliştirici web sitesinden yapılandırma profili yüklemeye gerek duymadan doğrudan iPhone'da iOS geliştirici beta sürümlerini etkinleştirmelerine izin verecek.

Menü, kullanıcının iPhone'unda, Apple'ın Geliştirici Programına kaydoldukları Apple Kimlikleri ile oturum açtığı durumda görünecek. Gelecekteki iOS sürümlerinde, Apple, yapılandırma profillerinin çalışmayı durduracağı için, bu menünün geliştirici beta sürümlerini etkinleştirmenin tek yolunun olacağını söylüyor.

Apple, yeni iOS beta sürümlerinde para istemeye mi hazırlanıyor?

Bu değişiklik, Haziran ayında WWDC'de piyasaya sürüldüğünde iOS 17 geliştirici beta sürümünü ücretsiz olarak yüklemek için Apple'ın Geliştirici Programına yıllık 99 dolar ödemeyen iPhone kullanıcılarını engelleyecek. Şimdiye kadar, BetaProfiles.dev gibi web sitelerinden profil indirerek herkes iOS geliştirici beta sürümlerini kolayca ücretsiz olarak yükleyebiliyordu.

Apple'ın Geliştirici Programına yıllık 99 dolar ödemek istemeyen iPhone kullanıcıları, muhtemelen Temmuz ayında piyasaya sürülecek olan iOS 17 beta sürümünün halka açık beta sürümünü beklemek zorunda kalacaklar. Kullanıcılar, Apple'ın Halka Açık Beta Yazılım Programına ücretsiz olarak kaydolabilirler.

Aslında Apple her ne kadar bu hamleyle işin biraz daha profesyoneller tarafından yapılmasını istiyor olsa da arka planda şirketin buradan da gelir elde etmek istediği açık. Bakalım Amerikalı teknoloji devinin bu hamlesi sektörde nasıl karşılık bulacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.