Mobil

Apple yeni telefonuyla bu kez 'korkuttu'

Apple tarafından piyasaya yeni sürülen iPhone 11 Pro telefonları bu kez merak ve ilginin yanı sıra ‘korku’ da yarattı. Pek çok kişi, telefonun üçlü kamerasının ‘delik korkusu’ olarak da bilinen ‘tripofobiyi’ tetiklediğini savundu.


Apple’ın ‘ultra geniş’ açı vaat eden ve güçlendirilmiş üç lens içeren arka kameralı yeni akıllı telefonu iPhone 11 Pro, kullanıcıların fobisini tetikledi.

Apple yeni telefonuyla bu kez 'korkuttu'

Lansmanın ardından sosyal medyada yorumlarını paylaşan pek çok akıllı telefon kullanıcısı yan yana duran lenslerin kendilerini ürküttüğünü savundu.

​Bir kullanıcı, “Apple bu telefonu yaparken bizim gibi tripofobisi olan insanları düşünmemiş. Bu telefonu alamam, ona her bakışımda kaşıntı hissediyorum” diye yazdı.

Tripofobi, ‘birarada olan ve birçok delikli yapısı ya da modeli olan şeylerden korkma’ anlamına geliyor. Terim ilk olarak 2005 yılında Reddit’te ortaya atıldı ve daha sonra yaygın olarak kullanılmaya başlandı. 

ABD’li oyuncu Sarah Paulson ile reality şov yıldızı ve model Kendall Jenner da tripofobisi olan ünlü isimler arasında gösteriliyor.

Konuyla ilgili ilk bilimsel araştırmayı yapan Essex Üniversitesi’nden Geoff Cole ve Arnold Wilkins, tripofobisi olan insanların küçük delikler gördüğünde verdiği tepkilerin bir hayli aşırı olabildiğini gördü.

Araştırmaya katılanlardan bazıları kusmaya başladığını bazıları da günlerce çalışamadığını belirtti.

Yorumlar
fuck apple
APPLE !!! Başka markaların kullandığı teknolojiyi, kendileri icat etmiş hissi ile tanıtan kopya yapıştır yapan firma. Sonu nokia dan daha kötü olacak!
Cevapla
alp
adın ne la senin
Xxx
Dağ 🐁 doğurmuş adamlar hala telefonu öve öve bitiremediler .. bırakın yağcılık yapmayi tasarım iğrenç b ama bir çin atasözü derki😆 yapamiyorsan gel benden kopya çek ama cekmisin olmamış .. yazık . zavallı elmaya
Cevapla
Mehmet
Aynı tasarımla Çinli bir telefon üreticisi ürün çıkarsa idi yerden yere vuracak olan teknoloji gurularının, şu modele övgüler düzmesi gibi bir iki yüzlülüğü karşısında şaşkın olmayan; aksine bilincinde olarak bakan ve gülümseyen taraftayım bu sefer. İlk çıktığından bu yana vazgeçmeden kullandığım iPhone artık benim için bitmiştir. Mate 20 ve pro modeli ile bu kamera tasarımını önceden düşünüp gerçekleştiren ve telefonda olması gereken yere yerleştirerek, estetiğe dahiyane bakışını bir yıl önce gösteren Huawei'yi kullanıyorum ve kullanacağım artık. Tavsiye ederim.
Cevapla
Tipitip
Şakamı bu !
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.