Mobil

Apple, yenilenmiş telefon pazarında lider

Apple'ın yenilenmiş iPhone modelleri, yenilenmiş Android telefonlara göre kullanıcılar tarafından daha çok alınıyor.

En çok yenilenmiş iPhone'lar satıyor!

Yeni bir rapora göre, yenilenmiş telefon pazarı çok hızlı bir şekilde büyüyor ve bundan en çok yararlanan şirketlerden biri de Apple. iPhone'lar, genellikle herkesin alamadığı çok pahalı telefonlardır ancak, yenilenmiş cihazlar neredeyse aynı kaliteye büyük fiyat indirimleri ile sunuluyor. CounterPoint Research'e göre; 2017'de kullanılmış telefon pazarı yüzde 13 arttı ve 140 milyona yakın ünite satıldı. Bu rakamın artmasının nedenlerinden biri de Apple’ın yenilenmiş iPhone’ları.

Kullanılmış akıllı telefon pazarı yüzde 13 büyürken, yeni akıllı telefon satış rakamları ise sadece yüzde 3 oranında artırmayı başardı. Bu, iPhone X gibi yeni modellerin yüksek fiyatlarının, yenilenmiş cihazlara daha fazla alıcı getirdiğini gösteriyor.

Apple, yenilenmiş telefon pazarında lider - Resim : 1

Firma, kullanılmış telefonların sadece yüzde 25'inin piyasaya geri satıldığını söyledi. Bu durum, daha fazla cihazın yenilenmesi durumunda, sektörün oldukça potansiyel olabileceğini gösteriyor. Bu noktada, kullanılan telefonlar tüm mobil pazarın yaklaşık yüzde 10'unu oluşturuyor ve şaşırtıcı bir şekilde çoğu müşteri bir iPhone'u tercih ediyor.

Bunun nedeni ise Android cihazlarda yalnızca iki veya üç yıla yakın destek sağlanması. Bildiğiniz gibi Apple, iPhone  modellerine dört veya beş yıl destek sunuyor. Apple ve Samsung, yenilenmiş akıllı telefon pazarının dörtte üçünü temsil ediyor ve araştırma firması, Apple’ın önemli bir marjın öncülüğünü yaptığını iddia ediyor.

Alıcılar, genellikle Çinli şirketler tarafından üretilen ucuz cihazları satın almak yerine, daha uzun destek, daha iyi yapı kalitesi ve özelliklerinden yararlanabileceği için yenilenmiş bir iPhone'u tercih ediyorlar.

iPhone'lar genellikle daha yüksek bir yeniden satış değerine sahip. Bu yüzden de yenilenmiş olsalar bile ucuz olmazlar. Örneğin, yenilenmiş bir iPhone 7 32GB Apple'dan 499 dolara satın alınabilirken, Apple Store'da yeni modeli 549 dolara satılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.