Apple yine tutturamadı! iOS 15.4 güncellemesinde can sıkan problem

Apple iOS 15.4 güncellemesi beraberinde bir çok problem getirdi. Bu problemlerin en önde geleni de erken pil bitmesi sorunu. İşte tüm detaylar.

Apple yine tutturamadı! iOS 15.4 güncellemesinde can sıkan problem

Bu haftanın başlarında Apple, iPadOS 15.4, watchOS 8.5, macOS Monterey 12.3, tvOS 15.4 ve HomePod Software 15.4 ile birlikte iOS 15.4'ü kullanıma sunmaya başladı. Güncellemenin en ilgi çekici özelliği telefonunuzun kilidini maske takılıyken Face ID kullanarak açabilme özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

Apple yine tutturamadı! iOS 15.4 güncellemesinde can sıkan problem

apple güncelleme problem

Bu da Apple Watch'a sahip olmayan kullanıcılar için güzel bir jest. Geçen yılki iOS 14.5, Apple Watch'a sahip iPhone kullanıcıları için ilk olarak maskeli Face ID'yi tanıtmıştı. Yeni Face ID özelliği yalnızca iPhone 13 ve iPhone 12 neslinde çalışacak ve daha yavaş/ daha az güvenli olacak. Bu sebeple maske ile Face ID özelliği aslında gelişmiş bir teknoloji sunmuyor.

Tabi yeni güncelleme ile gelen en kötü özellik bu değil. Bir de güncellemenin pil ömrünü yediği söylentisi mevcut. Güncellemenin gelmesinden sonra giderek artan sayıda insan pil ömrünün kötü olduğunu bildirdi. iPhone 13 Pro Max kullanıcıları pilin sadece yarım gün yettiğini söylüyor. Veya iki saatlik ekran süresiyle 24 saat içinde pil şarjının %80'ini düşüren iPhone 11 kullanıcıları mevcut.

Tabii ki, sorun evrensel olmaktan uzak. Yani illa her kullanıcı bu problemle karşılaşmadı. Üstelik bazen güncellemelerden sonra böyle problemler yaşanması olası olabiliyor. Talihsiz pil sorunları bir yana, iOS 15.4 ayrıca Emoji 14.0 setinden 100'den fazla yeni emoji, Siri için yeni bir ses seçeneği ve çevrimdışı saat ve tarih bilgisi sağlama yeteneğine sahip.