Mobil

Apple’a adeta ceza yağıyor: Son kötü haber Rusya’dan geldi

Amerikalı teknoloji devi Apple, son günlerde hiç olmadığı kadar çok ceza kararı ile karşı karşıya kalıyor.

Apple’a adeta ceza yağıyor: Son kötü haber Rusya’dan geldi

Teknoloji dünyasının devlerinin sık sık mahkeme koridorlarına taşınan uygulamalarına herkes alışıktır. Bu durumun genel sebebi ise, teknoloji dünyasının belli bir sektöründe lider konuma geçen şirketlerin bu konumunu koruyabilmek için ellerine geçirdikleri gücü rekabet yasalarına aykırı olarak kullanmalarıdır. İşte Apple’da tam olarak bunu yaptığı iddiasıyla sık sık cezaya çarptırılan isimlerden biri.

Henüz kısa bir süre önce Japonya’da 105 milyon dolarlık bir cezaya çarptırılan şirket, daha sonra İngiltere ve İrlanda’da 5’er milyon dolarlık farklı cezaların muhatabı olmuştu. Ceza yağmurunun son damlası ise Rusya’dan geldi.

Apple’a adeta ceza yağıyor: Son kötü haber Rusya’dan geldi

Rus denetleyici kurumu, Apple’ın ülke genelinde elinde bulundurduğu gücünü rekabet kurallarına aykırı olarak kullandığını dile getirerek, Amerikalı teknoloji devine yaklaşık 17,5 milyon dolar para cezası verdi. Cezanın konusuna biraz daha detaylı olarak bakacak olursak, bilindiği üzere Apple hala App Store’da üçüncü parti ödeme yöntemlerine izin vermek konusunda oldukça gönülsüz. Her ne kadar Avrupa ve Amerika’da bu konuya ilişkin açılan davaların kaybedilmesinden dolayı geri adım atmak zorunda kalmış olsa da diğer bölgeler için henüz böyle bir gelişme söz konusu değil.

İşte Rus kurum da, Apple’ın uygulama mağazasında farklı ödeme yöntemlerine yer vermemesinin rekabet kurallarına aykırı olduğuna kanaat getirdi. Yapılan açıklamaya göre Apple’ın bu para cezasını ya 2 ay içerisinde ödemesi ya da karara itiraz etmesi gerekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.