Mobil

Apple'a bir dava daha açılıyor

Apple'ın başı dertten kurtulmuyor. Apple'ın başının belası Hagens Berman, telefonları yavaşlattığı için şirkete dava açtı.


Apple'ın başı şu sıralar dertten kurtulmuyor. Telefonları yavaşlattığı için özür dilemesinin ardından pil değişim ücretlerinde iyileştirmeye giden şirket, davaların önünü alamıyor. Şirketin adeta başının belası olan Hagens Berman, eski iPhone'ları yavaşlatan Apple'a dava açtı.

Bir tüketici hakları firması olan Hagens Berman, daha önce de Apple iBook konusu için 450 milyon dolarlık dava açmıştı. Kuzey Kaliforniya bölgesinde açılan davaya göre, telefonların yavaşlatılması işlemi tüketicinin onayıyla yapılmadı ve bazı indirimlerle olayın üstü örtülemeye çalışıldı.

Berman'ın davasında gösterilen gerekçeler ise, Apple'ın müşterilerine dürüstlük ve samimiyette yükümlülüklerini yerine getirememesi, telefonların kasıtlı olarak yavaşlatılması veya bozulmasıyla bu ilkelere ters düşmesi, tüketicilerin bu uygulamayı bilmemesi ve onaylamaması, olayın ortaya çıkmasının ardından da pil değişimlerinde indirime giderek bu olayın üstünü örtmeye çalışması olarak gösteriliyor.

Berman, iPhone satın alan kullanıcılar için tazminat talep ediyor. Ne kadar talep edildiği konusunda net rakam olmamakla birlikte Apple tarafından da konuyla ilgili bir açıklama bulunmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.