Apple’a neler oluyor! Satış rakamları düştü

Dünyanın en büyük teknoloji şirketi Apple'nın iPhone 14 Plus da beklentileri karşılayamadı. İddialara göre Apple, akıllı telefonun üretim kapasitesini azaltma kararı aldı. İşte detaylar...

Apple’a neler oluyor! Satış rakamları düştü

ABD merkezli teknoloji devi Apple, 7 Eylül’de düzenlediği Gelecek Zaman etkinliğinde merakla beklenen iPhone 14 modellerini vitrine çıkardı. ABD’li şirket belki de tarihinde ilk kez standart ve Pro modellerin arasındaki tasarım ve teknik özellik farklarını bu kadar belirginleştirdi. Bunun dışında iki mini modeli beklentileri karşılayamadığı gerekçesiyle rafa kaldırıldı ve yerine Plus getirildi. Ancak şirketin bu planı da tutmadı.

İlk olarak iPhone 12 serisinde karşımıza çıkan mini modeli iki yılın ardından Apple tarafından rafa kaldırıldı. Bunun yerine ise aslında hepimizin yakından tanıdığı, iPhone 6 ila iPhone 8 serileri arasında kullanılan Plus getirildi. Bilindiği üzere Plus, standart modelin aksine kullanıcılara daha büyük ekran ve geniş pil kapasitesi sunuyor.

Apple'a yakın kaynaklardan gelen bilgilere göre iPhone 14 Plus da beklentileri karşılayamadı. Hatta şirket, bu iki aylık süreçte olan talebin beklenenden daha düşük olması nedeniyle telefonun üretim kapasitesini azaltmaya karar verdi. Bunun dışında Apple’ın bazı tedarikçilerine Plus modeli için bileşen üretimini askıya alması yönünde talimat verdiği belirtiliyor.

iPhone 14‘ün satış rakamları da henüz istenen düzeyde değil. Bunun en büyük nedeni ise standart ve Pro modellerin arasındaki teknik özellik ve tasarım farkları. Bilindiği üzere iPhone 14 ve 14 Plus, geçtiğimiz yıl tanıtılan iPhone 13 modellerinde kullanılan Apple A15 Bionic’ten güç alıyor. Bu yonga her ne kadar modifiye edilse de A16 Bionic ile gelen iPhone 14 Pro ve Pro Max’in gerisinde kalıyor. Tabii Dynamic Island tasarımını da unutmamak lazım.