Mobil

Apple'dan Samsung'a bir darbe daha!

Apple'ın açtığı dava ile Nexus akıllı telefonların satışına yasak geldi.


Geçtiğimiz günlerde Apple'ın, Samsung akıllı telefonları ve tablet bilgisayarlarını hedef alan patent ve telif hakkı ihlali suçlaması nedeniyle San Jose Bölge Mahkemesi Yargıcı Lucy Koh, aldığı kararla Galaxy Tab 10.1 tablet bilgisayarının ABD'de satışını yasaklamıştı ve sizlerle bu haberi paylaşmıştık. Şimdi de dün alınan kararla Nexus akıllı telefonlarının ABD'de satışına yasak geldi.

Lucy Koh, 7 Haziran'da Galaxy S III akıllı telefonunun satışına yasak getirilmesi için açılan davaya da bakmıştı. Yargıç Koh, dün aldığı karara gerekçe olarak "Samsung'un ABD piyasasından ürünlerini çekmek zorunda kalması şirkete zarar verecek. Ancak bu kararın alınmaması halinde Apple'ın göreceği zarar çok daha büyük olacak. Apple'ın patent hakları konusunda yaptığı başvuru oldukça güçlü çünkü son derece önemli deliller sundular" dedi.

1341048010_samsung-galaxy-s3-apple-davasi.jpg

Samsung ve Apple, yıllardır birbirleriyle patent ve telif hakları üzerinde birbirine dava açıyor.Yargıç Koh'ın, Apple'ın geçmişte yaptığı çok sayıda başvuruyu reddetmiş olmasına rağmen, bir hafta içinde Apple lehine iki karar verdi.

Yankee Group analisti Carl Howe, mahkemeden çıkan karar hakkında yaptığı açıklamada Howe, "Samsung, akıllı telefon piyasasında Apple'a karşı en büyük rekabeti sunan şirket. Bu sebeple Güney Korelilerin aleyhine çıkan karar oldukça önemli. Galaxy tablet için de aynı kararın alındığını ele alırsak, Samsung'u ABD piyasasında büyük zorluklar bekliyor" dedi.

Davaların haricinde aslında, Apple ve Samsung önemli bir iş ilişkisine sahip. Apple'ın yarı iletkenleri ve ekranlarının büyük kısmını üreten Samsung, en büyük rakibinin aynı zamanda önemli bir tedarikçisi konumunda.

Samsung sözcüsü Adam Yates, "Dün alınan kararın ardından hayal kırıklığı yaşadık... Gereken tüm önlemleri alacağız, yasal işlemlerde bulunacağız. Galaxy Nexus'a tüm tüketicilerin erişebilmesini istiyoruz" dedi.

Samsung'un avukatı Kevin Johnson, bugün mahkemeye başvurarak Nexus'un yasaklanmasını öngören kararın ertelenmesini talep edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.