Apple'dan şaşırtan iPhone 14 kararı!

Apple geçtiğimiz günlerde iPhone 14 serisini piyasaya sürdü ancak görünüşe göre şirket bu seri ile beklentileri pek yükseltemedi. Zira talep oldukça düşük.

Apple'dan şaşırtan iPhone 14 kararı!

Apple, iPhone 14 serisini piyasaya sürmeye hazırlanırken, üretimi 6 milyon adede kadar artırması gerektiğini düşünüyordu. Ancak onca beklentiye rağmen cihazlar hayal kırıklığı yaratmış gibi görünüyor. Bu sebeple talep beklenen seviyelere yükselmediği için şirket, tedarikçilerine daha fazla ünite inşa etme planlarını rafa kaldırmalarını söyledi.

Bu, üretim hedefinin beklenin altında kaldığını gösteriyor yani sadece 90 milyon adet. Bunun tüm iPhone 14 ailesi için olduğunu hatırlatalım, ancak dört modelin popülerlik açısından eşit olmadığı artık açık.

Apple'dan şaşırtan iPhone 14 kararı!

Apple'dan şaşırtan iPhone 14 kararı! - Resim : 1

iPhone 14 Pro ve özellikle 14 Pro Max hayranları arasında yankı uyandırıyor, iPhone 14 ve iPhone 14 Plus geçen yılki vanilya modellerinden daha az popüler. En az bir Apple tedarikçisi, Pro ikilisine daha fazla odaklanmak için üretimini yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Sorunun bir kısmı, Apple için çok önemli bir pazar olan Çin'in ekonomik bir gerileme içinde olması. Bu da bir yıl önceki iPhone 13 ailesine kıyasla iPhone 14 kullanılabilirliğinin ilk üç gününde %11 daha düşük satın alımlara yol açtı.

Artan enflasyon ve ekonomik belirsizliğin ortasında küresel talep de düşüyor. Bununla birlikte, beklenenden daha düşük talep için suçlamanın bir kısmı da iPhone 14 ve 14 Plus'ın kendisinde yatıyor. Zira beklentiyi yükseltseler de özellikler ne yazık ki tatmin edici olamadı.