Apple'ın A17 ve M3 çipleri tehlikede! Son pişmanlık fayda etmeyecek!

Amerikalı teknoloji devi Apple için oldukça kritik bir süreç başlıyor. Teknoloji devi ya hep ya hiç demenin eşiğinde olabilir.

Apple'ın A17 ve M3 çipleri tehlikede! Son pişmanlık fayda etmeyecek!

Bir blog yazarına göre, Apple TSMC'nin 2023 için fiyat artışı talebini reddetti. iPhone satışlarının düşmesi, yeni süreç ve teknoloji için fiyatların yükseltilmesini haklı çıkarmakta zorlanması nedeniyle bu karar alındı. Apple, yeni süreç için ödeme yaptığını ve hayal kırıklığı yaratan iPhone satış performansı göz önüne alındığında daha fazla fiyat artışının adil olmayacağını düşünüyor.

TSMC'nin 3nm yonga üretimindeki zorlukları da Apple'ı önümüzdeki yüksek kaliteli iPhone yonga setleri için performans hedeflerini yeniden düşünmeye zorladı. TSMC'nin 3nm yongaları için tek müşteri olan Apple, yarı iletken imalat devinin bir çözüm sunmasını bekliyor. Mevcut durum, iki şirket arasındaki uzun süredir devam eden işbirliği ilişkisini tehlikeye atabilir, çünkü Apple, iyileştirmeler yapılamazsa A17 yonga performansını riske atabilir.

Apple'ın A17 ve M3 çipleri tehlikede! Son pişmanlık fayda etmeyecek!

Performans endişeleri, gelecekteki Mac bilgisayarları için tasarlanan M3 yonga seti için de geçerli olabilir. TSMC'nin 3nm süreci, Apple'ın beklentilerini karşılayamazsa, M3 yonga seti de benzer bir performans sorunu yaşayabilir.

Sektör içindeki uzmanlar, Apple'ın A17 Bionic ve M3 yongaları için enerji verimliliğini ham performansın önüne koymayı tercih edebileceğini düşünüyor. Bu, TSMC'nin mevcut verimliliği göz önüne alındığında, kısa vadede önemli değişikliklerin olasılığını azaltabilir.