Mobil

Apple’ın iPhone 15 için geliştirdiği USB Type-C stratejisi, Avrupa Birliği’ni kızdırabilir

Apple, Avrupa Birliği’nin zorlaması nedeniyle Lightning portunu terk ederek USB Type-C’ye geçmeye hazırlanıyor. Ancak Amerikalı teknoloji devi için henüz savaş sona ermedi.

Apple’ın iPhone 15 için geliştirdiği USB Type-C stratejisi, Avrupa Birliği’ni kızdırabilir

Apple, iPhone 14 serisi ile akıllı telefon pazarındaki yolculuğuna tam hız devam ederken, aynı zamanda iPhone 15 için de hazırlıklarını sürdürüyor. Bu yılın son çeyreğinde sahneye çıkması beklenen yeni seride önemli değişiklikler bekleniyor. Son raporlara göre, iPhone 15 serisi, 2024 yılının sonuna kadar Avrupa Birliği'nde satılan ürünler için bir gereklilik olan USB-C bağlantı noktasına geçiş yapacak. Ancak, şirket sadece bazı USB-C aksesuarlarını destekleyerek Birliğin verdiği kararı tam olarak uygulamaktan kaçınacak.

Yakında gelecek olan iPhone 15'in, Apple'ın 2012'den bu yana kullandığı geleneksel Lightning bağlantı noktasından önemli bir ayrım olarak USB-C bağlantı noktasına sahip olacağına dair söylentiler dolaşıyor. Ancak, USB-C'ye geçiş yapmalarına rağmen, aksesuar üreticilerinin, yeni iPhone ile tam uyumluluk için Apple'dan MFi sertifikası almaları gerekecek gibi görünüyor.

"MFi", üreticilerin aksesuarlarının Apple cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlamak için geçmeleri gereken bir sertifikasyon programıdır. Bu program yıllardır mevcut ve kullanıcıların yüksek kaliteli birçok aksesuardan seçim yapabilmelerini sağlamak için geliştirildi.

Son raporlara göre, yalnızca MFi sertifikalı aksesuarlar, iPhone 15'teki USB-C bağlantı noktasına tam erişime sahip olacak. Bu, sertifikasyon sürecinden geçmemiş aksesuarların veri transferi ve şarj hızları açısından sınırlı olacağı anlamına gelir. Bu, bazı kullanıcılar için hayal kırıklığı yaratacaktır ancak şimdilik oyunu Apple’ın kurallarına göre oynamaktan başka çarenin olmadığını da belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.