Mobil

Apple'ın iPhone SE ile başını ağrıtacak 12 neden

Apple iPhone SE ile gerçekleşecek 12 risk faktörü.


Apple'ın bugün bir etkinlik düzenleyerek son iPhone modeli iPhone SE’yi tanıtması bekleniyor. Şimdiye kadar gelen bilgilere göre yeni iPhone modeli, 2013 yılında tanıtılan dört inç iPhone 5S tasarımını ve iPhone 6S modelinin iç donanımını bünyesinde barındıracak.

iPhone SE Apple modelleri içerisinde en gariban telefon olarak adlandırılabilir. Bu yeni model tam da iPhone’ların perakende satış performansının sorgulandığı bir güncelleme döngüsünün ortasında tanıtılacak.

iPhone SE’nin beklenengenel özellikleri aşağıdaki gibi:

-4-inç ekran
-A9 çip
-Touch ID
-Apple Pay desteği
-12 megapiksel arka kamera
-Live Photos
-Metal gövde

iPhone SE’nin silbaştan değiştirilen bu kritik stratejik niteliği göz önüne alındığında, Apple aldığı riskleri daha detaylı değerlendirmesi gerekiyor.

Aşağıda ve sonraki sayfalarda Apple’ın iPhone SE ile riske girdiği 12 nedeni inceleyebilirsiniz.

1. iPhone artık dokunulmaz değil.

Bu yılın Ocak ayında Apple’ın kazancı son on yılın en düşük seviyesine geriledi ve iPhone satışlarında belirgin bir yavaşlama oldu. Ayrıca, Tim Cook, bu yılın ilk çeyreğinde iPhone satış tarihinde ilk kez bir düşüş olabileceğini belirtti.

 iPhone SE’ye düşen görev bu yılın ikinci çeyreğinde iPhone satışlarındaki gerilemeyi durdurabilecek bir satış hızına ulaşmak olacak. Tanıtım ayı olan bu yılın ilk çeyreğinin bitmesine 10 gün kala yeni modelin çok sert bir çıkışla bu gerilemeyi durdurabileceği düşünülmüyor. Bunun iPhone SE satışı üzerinde oldukça büyük bir baskı yaratacağına inanılıyor.

1458111085_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek.jpg

2. iPhone SE Apple’ın yeni amiral gemisi değil.

 Apple’ın bu yıl için ileri teknoloji atılımı olarak görülen amiral gemisi modeli iPhone 7 ile ilgili korkunç boyutta bir spekülasyon ve beklenti oluşmuş durumda. Eylül ayında olacağını bildiğimiz yeni teknoloji, yeni tasarımlar beklenen lansmanına aylar kala Apple, iPhone SE atılımı ile büyük kumar oynuyor. Herkes Cupertinolu teknoloji devinden yenilik ve bir üst model telefon beklerken, şirket iPhone 5S modeli üzerinde birkaç değişiklik yaparak iPhone SE ‘yi ortaya çıkardı.

1458111251_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek-1.jpg


3. Beklentiler azaldı

Analistler ve yorumcular Apple’ın Android’in pazarından pay kapmak için bir oldukça uygun fiyatlı 'plastik' bir iPhone görmeyi bekliyordu.

Gözler yeni tanıtılması beklenen iPhone 5C modelindeydi ancak beklentiler karşılıksız çıktı ve analistlerin hevesleri yarım kaldı.

Apple’ın tanıtım lansmanı ile ilgili ağzı çok sıkı olsa da sızan bilgiler bunun mümkün olmadığıydı. Bu yüzden 21 Mart tanıtım lansmanında salonda yer kapma telaşı nerdeyse yok gibi.

1458111263_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek-2.jpg

4. Hiç bir sürpriz kalmadı.

iPhone SE ile ilgili bütün detayların ve bilgilerin ortaya dökülmüş olması sürpriz beklentilerin olmamasının en büyük etkisi. Tim Cook yeni portlar gibi bazı donanımsal yenilikleri sunmak için sahneye çıktığında vay be diyebileceğimiz pek bir şey kalmamış görünüyor.

1458111285_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek-3.jpg


5. Takipçileri heyecanlandıracak bir hikaye yok.

Lansmandan sonraki hafta ne olur?

iPhone SE arkasındaki hikaye nedir?

Apple’ın ekosistemi içerisindeki yeri ne olacak?

Apple lansmanından sonra bu yeni model tüketicileri heyecanlandırmaya devam edebilir mi bilinmez ama (yirmi dört aylık sözleşme ile) 'ücretsiz' iPhone isteyen, operatör kullanıcılarının oyuncağı olabilir.

Lansmanda tanıtımı yapılacak Apple TV ve 12.9 inçlik iPad Pro göz önüne alındığında, Apple'ın iPhone SE’yi ilgi odağı olarak tutma yeteneğinden emin değiliz.

1458111303_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek-4.jpg


6. Gerçekten talep var mı?

Bu yeni model, internetten küçük bir grup destekçi tarafından dile getirilen bir istek olsa gerek. Hiç şüphe yok ki, Apple daha küçük bir telefon arzu eden tüketicilerin yanı sıra delillere ve analist raporlarına da göz atmalıydı. Buna göre iPhone SE modeli gibi bir telefon isteyenlerle, hit bir telefon bekleyen kullanıcıları arasında tercih yapıp karar vermeliydi.

1458111318_heres-what-a-new-4-inch-iphone-may-look-like-next-to-the-iphone-6s-and-6s-plus-renders-by-martin-hajek-5.jpg


7. Amerika'da başarısız olan bir strateji şimdi kazanabilir mi?

Amerikan kullanıcıları üst segment telefon modellerine ilgi duyuyor ve diğer ülkelerden farklı olarak eğilimleri çok büyük ekranlara ve daha çok tabletleredir.

 IPhone SE’nin ABD pazarından çok Avrupa ve Japonya'da daha popüler olacağı düşünülüyor. Apple belki de daha fazla pay sahibi olduğu ABD pazarı yerine global satışa odaklanmak amacında olabilir.

 1457968354_id4974261.jpg

8- Yeni yardımcı aksesuarlar sil baştan değişecek.

iPhone 5 tasarımını çok hafif bile olsa iPhone 6 modellerine benzetmeye çalışan Apple daha kavisli bir görüntü için iPhone 5 kasasındaki keskin kenarlardan vazgeçti.

Yani potansiyel olarak 5 veya 5S modelini yenilemek isteyen herkesin sil baştan, yardımcı aksesuarlarını, şarj cihazlarını ve kılıflarını değiştirmesi gerektiği anlamına gelir. Bu biraz alaycı bir durum olsa gerek.

1457957692_id4980401.jpg

9. iPhone SE yenileme hedefi yok imajı veriyor

iPhone SE teknoloji devlerinin yaptığı gibi, sayılar artırarak model yükseltme derdinde olmayan bir model olarak ortaya çıkıyor. Müşterilerin de bu yeni modelin bir üst modelini bekleyeceklerini sanmıyoruz. iPhone SE kulağa hoş gelmiyor.

1456394865_newer-version-of-iphone-5se-prototype.jpg

10. iPhone 6’yı Sessizce öldürecek.

iPhone ailesinin ilk cihazlara göre daha güçlü olan IPhone 6 ve iPhone 6 Plus modellerinin satışta kalacağını beklenirken, iPhone SE söylentisi ortaya çıktı.  Üstelik bu yıl Eylül ayında çıkacağı düşünülen iPhone 7’den sonra daha ucuz bir iPhone modeli olarak kalması bekleniyordu. Ancak yeni iPhone SE, iPhone 6’nın kullanılabilirliğini oldukça sona getirecek.

1456415581_id495223.jpg

11. Daha Büyüğün Daha Güçlü olduğu Bir Pazara Giriyor

iPhone SE teknik özellikleriyle hemen hemen iPhone 6S ve 6S Plus ile bire bir eşleşen canavar gibi bir telefon olacak.

Küçük bir hacimle tam kapasite güç mantığıyla yola çıkan iPhone SE, müşterilerin daha büyük telefonlar daha güçlü özelliklere sahip anlayışını değiştireceğine de inanılmıyor. Ayrıca Apple’ın mevcut modellerinin satışını eksiltmeden ve kötü yönde etkilemeden piyasada nasıl yer bulacak merak konusu.

1456415201_id495219.jpg

12. 3D Touch ile ilgili soru işaretleri.

3D Touch özelliğinin olmadığı ile ilgili çok ciddi söylentiler var. Eğer iPhone SE 3D Touch özelliği olmadan yola çıkacaksa şimdiden kaybetmiş sayılır.

1456415554_id495221.jpg

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.