Mobil

Apple’ın yeni App Store planı Türk kullanıcıların canını sıkabilir

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın ani bir kararla değişikliğe gittiği App Store politikası, yeni zamların kapıda olduğunun habercisi olabilir.

Apple’ın yeni App Store planı Türk kullanıcıların canını sıkabilir

Amerikalı teknoloji devi Apple’ın birçok gelir kaynağı olsa da, bunlar içerisinde en zahmetsizi muhtemelen App Store aracılığıyla sağladığı gelirlerdir. Tabi şirket, bu mağazasından yüksek kazançlar elde etmek istiyorsa, her şeyden önce uygulama geliştiricilerini memnun etmek zorunda olduğunu biliyor. İşte bu nedenle, 2021 yılı içerisinde geliştiricilere uygulamalarını daha serbest şekilde fiyatlandırabilmeleri için söz veren Apple, dün akşam saatlerinde App Store’a 700 farklı fiyat baremi daha entegre ettiğini açıkladı.

Daha önce hiçbir ön bilgi vermeden hızlı bir kararla bu yeni stratejisini hayata geçiren Apple’ın bu hamlesi geliştiriciler tarafından memnuniyetle karşılanırken, baremin daha yüksek fiyatları içermesi ise olası zamların kapıda olduğunu gösteriyor.

Apple’ın yeni App Store planı Türk kullanıcıların canını sıkabilir

Öte yandan zaten daha serbest fiyat belirleyebilmenin vereceği rahatlıkla fiyatların artma ihtimali varken, Apple’ın getirdiği yeni bir özellik ise özellikle ülkemiz gibi yüksek kurla uğraşan ülkeler için can sıkıcı olabilir.

Söz konusu yeniliğe göre bundan sonra geliştiriciler, uygulamalarını diledikleri para birimi üzerinden satışa sunabilecekler. Tabi bu durumda da yüksek döviz kuruna sahip ülkelerdeki geliştiricilerin artık uygulama fiyatlarını dövize endeksli hale getirebileceğini belirtelim. İşte eğer böyle bir durum gerçekleşirse, o zaman yakın bir zamanda App Store’da bulunan pek çok uygulamanın fiyatlarında ciddi bir zammın uygulandığını görebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.