Apple’ın yeni kararı en çok Samsung’u üzecek

Akıllı telefon sektörünün lider ismi Apple, yakın gelecekte satışa sunacağı iPhone modelleri için çok önemli bir karar aldı.

Apple’ın yeni kararı en çok Samsung’u üzecek

Akıllı telefon denildiğinde akla gelen ilk marka olan Apple ile en büyük rakibi Samsung, sanılanın aksine birçok farklı alanda çok büyük ortaklıklara imza atan iki isim. Bu sene de dahil olmak üzere son yıllarda Samsung ile Apple arasındaki ortaklığın en büyük kalemlerinden biri ekran panelleriydi.

Akıllı telefonlardan tabletlere kadar pek çok Apple ürününün panellerinin Samsung tarafından üretildiği bilinen bir durum. Ancak Apple’a yakın kaynaklardan servis edilen haberlere göre, iPhone 15 ile birlikte Apple panel tercihi için Samsung’u arka sıralara itip BOE’yi ilk sıraya taşıyacak. Öyle ki şu an tüm panel tedariğinin %70’i Samsung’dan yapılırken, iPhone 15’de bu %70’lik pay BOE’ye geçecek.

Apple’ın yeni kararı en çok Samsung’u üzecek

Bununla birlikte BOE’nin sevincinin de çok kısa süreceğini söyleyebiliriz çünkü Apple’ın çok farklı planları var. Öyle ki Amerikalı teknoloji devinin öncelikli amacı, kendi panellerini üretmek.

Aslında Apple’ın bu planlarının geçmişi neredeyse 5 sene öncesine dayanıyor ancak o zaman ki maliyetler ve teknolojik sıkıntıların Amerikalı teknoloji devinin bu amacını ertelemesine neden olmuştu. İşte Apple’a yakın kaynaklar bu planların yeniden raftan indiğini ve iPhone 16 serisiyle birlikte yavaş yavaş hayata geçirilebileceğini iddia ediyorlar. Tabi tüm bunlar şu an için birer iddiadan ibaret. Bakalım Apple bu konuda herhangi bir açıklama yapacak mı?