Artık Google da uygun fiyata telefon satmaya başladı, rekabet bize yaradı

Google'ın yeni orta segment telefonu Pixel 8a'nın fiyatı sızdırıldı; önceki modeli Pixel 7a'ya kıyasla %18 oranında daha yüksek fiyatla gelecek.

Artık Google da uygun fiyata telefon satmaya başladı, rekabet bize yaradı

Google Pixel 8a modelinin özellikleri ve fiyatı hakkında yeni bilgiler ortaya çıktı. Kanada'da bir perakende satıcı üzerinden sızdırılan bilgilere göre, 128 GB'lık modelin fiyatı 708,99 Kanada Doları (yaklaşık 502,32$), 256 GB'lık model ise 792,99 Kanada Doları (yaklaşık 560,87$) olarak belirlendi. Bu fiyatlandırma, önceki model Pixel 7a'nın başlangıç fiyatından yaklaşık yüzde 18 daha yüksek.

Pixel 8a'nın tasarımı, birçok sızıntı ve render sayesinde neredeyse Pixel 8 ile aynı olduğu anlaşıldı. Yenilenen tasarım, yuvarlak köşelere ve karakteristik bir kamera çıkıntısına sahip. Telefon, Obsidyen, Porselen, Koyu Mavi ve Nane Yeşili olmak üzere çeşitli renk seçenekleriyle gelecek.

En dikkat çekici yeniliklerden biri, Pixel A-serisi bir telefon için ilk kez sunulan 120Hz ekran yenileme hızı olacak. 6.1 inç boyutundaki OLED ekran, 1400 nit'e kadar çıkabilen zirve parlaklık değeri ile dikkat çekiyor.

Artık Google da uygun fiyata telefon satmaya başladı, rekabet bize yaradı

Pixel 8a, Google'ın alt frekanslı Tensor G3 yonga seti ile güçlendirilecek ve 8 GB RAM ile donatılacak. Android 14 işletim sistemi ile piyasaya sürülecek olan cihaz, Titan M güvenlik çipi ile de güvenlik konusunda iddialı.

Kamera özellikleri açısından Pixel 7a ile benzer bir yapıda olan Pixel 8a, 64MP ana kamera, 13MP geniş açılı kamera ve 13MP'lik bir ön kamera kullanacak. Ayrıca, Pixel 8'in kamera özelliklerinden bazıları bu modele de entegre edilebilir. Pil ömrü konusunda ise, önceki modellerde eleştirilen noktalardan biri olan pil kapasitesi, 4500mAh'lik daha büyük bir pil ile güçlendirildi ve 27W'lık daha hızlı kablolu şarj desteği sunuyor. Ayrıca 7,5W gücünde kablosuz şarj desteği de bulunuyor.

Son olarak, telefonun pil istatistikleri üzerine yapılan iyileştirmelerle, pilin üretim tarihi, şarj döngüleri ve sağlık durumu gibi detaylar kullanıcılara sunulacak. Yeniliklerle dolu bu model, Google'ın teknoloji dünyasındaki yerini daha da sağlamlaştıracak gibi görünüyor.