Asus ROG Ally X daha fazla depolama, gelişmiş batarya ve yeni kasa ile resmileşti

Asus ROG Ally X, daha fazla depolama alanı, gelişmiş batarya ömrü ve yeni kasa tasarımı ile resmileşti.

Asus ROG Ally X daha fazla depolama, gelişmiş batarya ve yeni kasa ile resmileşti

Asus, aylardır beklenen ROG Ally X modelini Computex 2024'te sonunda tanıttı. Orijinal Ally'nin tam bir devamı olmasa da, X modeli taşınabilir PC oyunları için daha cazip hale getiren önemli iyileştirmeler içeriyor.

Yeni ROG Ally X'in en büyük değişikliği, iç kısmında gerçekleşmiş. Z1 Extreme işlemcisi aynı kalırken, yeni anakart tam 2280 SSD'leri ve çift taraflı sürücüleri destekliyor. Ayrıca, temel modelin depolama kapasitesi 1TB SSD'ye çıkarılmış. RAM kapasitesi ise 24GB DDR5-7500'e yükseltilmiş ve bunun 8GB'ı Z1 Extreme’in entegre GPU’suna ayrılmış.

ROG Ally X, önceki modele göre iki kat daha fazla olan 80mAh kapasiteli bir pil barındırıyor. Asus, daha büyük ısı boruları ve daha sessiz fanlar ile termal sorunları çözmüş. Bu değişiklikler, performans modunda güç tüketimini 15W'tan 17W'a, sessiz modda ise 10W'tan 13W'a çıkarmış.

Tasarımda ise ROG Ally X, siyah şık görünümünü korurken, kontrol düzeninde bazı iyileştirmeler yapılmış. D-pad geliştirilmiş, joystickler daha dayanıklı olacak şekilde yeniden tasarlanmış ve ömrü beş milyon döngüye çıkarılmış. Arka taraftaki makro düğmesi ise artık daha küçük ve daha göze çarpmayan bir yapıda.

Önemli bir değişiklik, XGM portunun kaldırılması ve yerine ikinci bir USB Type-C portunun eklenmesi olmuş. Bu portlardan biri Thunderbolt uyumlu olup, kullanıcıların harici bir GPU bağlamasına olanak tanıyor, bu da daha zorlu oyun deneyimleri için büyük bir avantaj sağlıyor.

Ekran, orijinal Ally ile aynı kalmış; 7 inç 1080p panel ve 120Hz yenileme hızı sunuyor. ROG Ally X, 799 dolardan başlayan fiyatlarla ön siparişe açılmış durumda ve sevkiyatlar 22 Temmuz’da başlayacak. Ürünü Best Buy'dan ön siparişle satın alabilirsiniz.