Mobil

Avrupa Birliği, Apple’ın büyük oyununu bir kez daha bozdu!

Avrupa Birliği, Amerikalı Teknoloji devi Apple’ın kullanıcılarını bazı konularda zorlayabileceğine yönelik iddialara karşı şirketi açık açık uyardı.

Avrupa Birliği, Apple’ın büyük oyununu bir kez daha bozdu!

Avrupa Birliği (AB), Apple'ın yakında piyasaya sürülecek iPhone 15 modellerinin USB-C portuna sahip olması beklenen cihazların işlevselliğini sertifikalandırılmamış USB-C kablolarına sınırlandıramayacağı konusunda uyarıda bulundu. AB'nin yasal düzenlemeleri, kablosuz ve kablolu şarj özelliği olan cihazların AB'de satılabilmeleri için USB-C portuna sahip olmalarını gerektiriyor. Apple'ın, bu yasa uyum sağlamak için 2024 Aralık ayına kadar süresi var, ancak bu yılın sonlarında iPhone 15 modelleriyle Lightning yerine USB-C'ye geçmesi bekleniyor.

Raporlar, iPhone 15 modellerinde USB-C portuna bir doğrulama yongası dahil edileceğini ve bağlı olan USB-C kablosunun otantikliğini onaylayacağını iddia ediyor. Bu yonga seti, MFi sertifikalı şarj aletlerinin optimize hızlı şarj performansına sahip olacağını garanti edecektir.

Avrupa Birliği, Apple’ın büyük oyununu bir kez daha bozdu!

Ancak, Apple'ın "Made for iPhone" (MFi) programı altında sertifikalandırılmamış USB-C kablolarının şarj hızı ve diğer özelliklerini kısıtlayabileceği söylentileri ortaya çıktı. Bu söylentilerin ardından AB, Apple'a bir mektup göndererek sertifikalandırılmamış USB-C kablolarının işlevselliğinin sınırlandırılmasının yasal olmadığını ve bu tür bir uygulama durumunda AB'de iPhone'ların satışını engelleyeceğini belirtti. AB Komiseri Thierry Breton, üçüncü çeyrekte yasayı "birleşik bir yorumlama" sağlamak için bir rehber yayınlamayı planlıyor.

Bu gelişme, Apple'ın iPhone 15 modellerine bağlanan sertifikalandırılmamış USB-C kablolarının işlevselliğini sınırlandırma planlarının yasal olmadığını ve bu planın tüketicilerin seçeneklerine etki edebileceği konusunda endişeleri artırıyor. Apple, üçüncü taraf aksesuarları üzerindeki potansiyel kısıtlamaların, Apple ekosisteminin önemli bir bileşeni olan üçüncü taraf aksesuar pazarı için önemli sonuçları olabileceği konusunda uyarıldı.

AB'nin Apple'a gönderdiği mektup, AB'nin tüketicilerin haklarını ve üçüncü taraf aksesuar üreticilerinin rekabet etme özgürlüğünü koruma taahhüdünün bir göstergesi olarak görülebilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.