Mobil

Bir ülkede daha mobil abone sayısı 1 milyarı aştı

Mobil abone sayısında patlama yaşanıyor. Hindistan'da mobil abone sayısı bir milyarı geride bıraktı.

Bir ülkede daha mobil abone sayısı 1 milyarı aştı

Mobil endüstrisi hızlı bir büyüme içerisinde. Bu büyüme mobil operatörler arasında rekabetin agresif boyutlara ulaşmasını sağlıyor. Haberimize konu olan ülkeye değinmeden önce söze Türkiye’den başlayacak olursak; 2013 yılı Dünya Bankası verilerine göre 75 milyon nüfusa sahip olan Türkiye’de mobil abone sayısı BTK tarafından 70 milyon olarak açıklandı. Kullanıcılar sadece bir mobil operatöre bağlı olmaktan ziyade, iki hatta üç operatörden de SIM kart almayı olağan görüyor.

“Mobil abone sayısı en fazla olan ülke hangisi?” diye sorduğumuzda çoğunuz 1.4 milyarı bulan nüfusuyla Çin diyeceksiniz. Çin’de de benzer durum yaşanıyor diyebiliriz. Mobil abone sayısı ülke nüfusunu yakalamak üzere. Ülkedeki mobil abone sayısı kasım ayında 1.3 milyar olarak açıklandı.

1451628077_-1x-1.png

Bloomberg tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre bir ülkede daha mobil abone sayısı bir milyar sayısını geride bıraktı. Dünya Bankası 2013 yılı verilerine göre 1.25 milyar nüfusa sahip olduğu bildirilen Hindistan’da “Hindistan Telekom Düzenleme Kurumu” tarafından yapılan açıklamaya göre mobil abone sayısı 1 milyarı geride bıraktı. Ülkede şu an on iki mobil operatör bulunuyor. Bharti Airtel Ltd. 200 milyonla en fazla aboneye sahip olan operatör konumunda.

Başta Google (Android One projesi) olmak üzere Apple, Microsoft ve Çinli üreticiler Hindistan pazarındaki operasyonlarını son dönemde önemli ölçüde artırdığını hatırlatalım. 


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.