Birbirinden eğlenceli 10 harika duvar kağıdı! - Page 1

Sizler telefonunuzda kullanmak üzere yüz ifadelerinden oluşan duvar kağıdı seçerken, biz de bu anlamda size bazı ilginç bilgiler aktaracağız.


Yapılan araştırmalar doğrultusunda; yüz ifadelerimizin sadece dört farklı temel duyguyu yansıtmakla kalmadığını, aynı zamanda bu duyguların kültüre göre farklı yorumlanabileceğini de ortaya koyuyor.

Birbirinden eğlenceli 10 harika duvar kağıdı! - Page 2

Glasgow Üniversitesi Nörolojik Bilimler ve Psikoloji Enstitüsü'nden bilim insanlarının yürüttüğü araştırma, farklı kültürlerde ifade edilip algılanan altı temel duygunun; mutluluk, üzüntü, korku, kızgınlık, şaşırma ve iğrenme olduğu şeklindeki geleneksel görüşün sorgulanmasına neden oldu.

Birbirinden eğlenceli 10 harika duvar kağıdı! - Page 3

Çünkü yapılan araştıtma aslında sadece dört temel duygu olduğunu gösterdi. Hatta ilgili yüz işaretlerinin de farklı kültürel zeminlerde farklı yorumlanabileceğini ortaya koyuyor.

Birbirinden eğlenceli 10 harika duvar kağıdı! - Page 4

Farklı bir araştırmaya göre ise sosyal medyada, internet yazışmalarında sıkça kullanılan sarı renkli gülen yüz emojilerinin ise beyni olumlu yönde etkileyip mutlu olmayı sağladığı belirtildi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.