Mobil

BlackBerry 10 Android kaynaklı uygulama kullanıyor

BlackBerry 10 uygulamalarının yüzde 40'ı Android kaynaklı uygulamalardan oluşuyor.

BlackBerry 10 Android kaynaklı uygulama kullanıyor

Geçtiğimiz günlerde düzenlediği etkinlikle BlackBerry 10 işletim sistemini tanıtan BlackBerry, yola uygulama mağazasında 70 000'den fazla uygulama ile başladı. İşletim sisteminin benimsenmesi açısından bu rakamın artması oldukça önemli görünüyor.

Fakat yeni araştırmalara göre bu uygulamaların yüzde 40'ı Android kaynaklı uygulamalardan oluşuyor. Yani BlackBerry 10'da bulunan 28 000 uygulama Android kaynaklı..

1359972600_1344173697blackberryandroid.jpg

Daha önce BlackBerry işletim sistemi ile çalışan PlayBook tabletin, Android Player adı verilen bir emülatör ile Android uygulamalarının çalıştığı görülmüştü. Bu sistem BlackBerry 10 ile de çalışabiliyor.

BlackBerry 10 geliştiricileri yazılım geliştirme aracını kullanarak Android kodlarını BlackBerry uyumlu bir formata dönüştürebiliyorlar. Böylece standart menü tuşları, sistemin parmak hareketleriyle ulaşılan menü butonlarına uyumlu hale getiriliyor. Bu şekilde Android cihazında menü ve geri tuşlarını kullanırken, aynı APK dosyasını kaydırma hareketleriyle kullanılabiliyor.

BlackBerry, Android uygulamalarını yaygın kullanım için değil sadece boşluk doldurmak için kullanmayı planlıyor. Daha öncede şirket, geliştiricilere yönelik birkaç tane Android uygulama aktarımı etkinliği düzenlemişti.

Yorumlar
Misafir
blackberry den hiç bi şey olmaz
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.