Mobil

BlackBerry 10 - İnceleme

Yeni BlackBerry 10 burada!

BlackBerry 10 - İnceleme

BlackBerry dün akşam yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı işletim sistemini açıkladı. Düşüşe geçen market payı ve modası geçen QWERTY klavyesiyle BlackBerry tam anlamıyla bir imaj değişikliğine gitti. BlackBerry 10'daki yenilikleri sizlere kısaca sıralamak istedik. Bakalım yeni işletim sistemi 2 yıllık çalışmaya değmiş mi..

Altı çizilmesi gereken özelliklerden biri BlackBerry Flow. Firmanın NewYork'ta düzenlediği etkinlikte en çok bahsedilen konulardan biriydi: Multitasking. BlackBerry 10 için dünyanın farklı yerlerinden insanların görüşlerine yer verilen tanıtımda kullanıcıların en çok beğendiği özellik de bu oldu. Çoklu ekran Galaxy Note 2 ile dikkatleri çeken ve yeni telefonların hepsinde olması gereken bir özellik.Diğer bir eklenti sosyal medya siteleri konusunda. Tüm sosyal medya elinizin altında. BB10 kullanıcıları için de BlackBerry kullanıcılarının alışkın olduğu BBM bulunuyor. BBM'de de yenilikler bulunuyor.


Ayrıca BlackBerry Hub da yenilenenler arasında. Sosyal medya integresyonları ile bağlantılı olarak BlackBerry Hub bildirimlerinizi önceki işletim sisteminden tamamen bağımsız ve kullanışlı bir ara yüzle sunuyor.Dün akşamki diğer bir konu da klavye üzerineydi. BlackBerry CEO'su Heins kolay kullanım konusunda bir numara olarak gördüğü klavye özelliklerine de dikkat çekti. BlackBerry klavyedeki yenilik, farklı dilleri algılayabilmesi oluyor. Bir çok dil desteği bulunduğu belirtiliyor. Farklı dillerde yazdığınızda hatalarınızı dili algılayarak düzeltebiliyor.Ana sayfadaki küçük kaydırma işlemleriyle kısayollar ve uygulamalara kolayca ulaşılabiliyor. Her uygulama için yeni bir tasarım oluşturulmuş durumda. BlackBerry Messenger video aramaları ve ekran paylaşımlarıyla desteklenmiş durumda. Ekran paylaşımları ile uzaktan bir BB10 telefonu kontrol edebiliyorsunuz.Kamerada ilgi çekici bir zamanlama seçeneği bulunuyor. Bu sayede kişilerin yüzüne odaklanarak gözü kapalı fotoğraflardan kurtulmanızı sağlıyor. Kameranın manual odaklama seçeneği de bulunuyor. Görüntünün istediğiniz bölümüne odaklayarak çekim yapabiliyorsunuz. Nokia'nın Smart Shoot lensleriyle Scalady teknolojisini kullanıyor.Ayrıca kamera çekimlerinize filtre ve efektler uygulayabileceğiniz editör bulunuyor. BlackBerry'nin yeni tarayıcısının da çok hızlı olduğu belirtiliyor. Ara yüz geçişlerinde oldukça hızlı ve stabil görünüyor. BlackBerry'nin amiral gemisi satışa sunulduğunda bu özellikleri test etme şansı bulacağız.Yorumlar
Misafir
Nokia da blacberry gibi kabugunu kirsa hic fena olmayacak
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.