Mobil

BlackBerry'nin 10 yeni özelliği

Blackberry 10'da bulunan özellikler haberimizde!

BlackBerry'nin 10 yeni özelliği

BlackBerry dün akşam yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı işletim sistemini düzenlediği bir etkinlik ile açıkladı. Şirketin düşüşe geçen market payı ve modası geçen QWERTY klavyesiyle BlackBerry tam anlamıyla bir imaj değişikliğine gitmesine enden oldu. BlackBerry 10'daki 10 özelliği sizlere kısaca sıralamak istedik.

Altı çizilmesi gereken özelliklerden biri BlackBerry Flow. Bu özellik firmanın NewYork'ta düzenlediği etkinlikte en çok bahsedilen konu oldu. Multitasking özelliği ise BlackBerry 10 için dünyanın farklı yerlerinden insanların görüşlerine yer verilen tanıtımda kullanıcıların en çok beğendiği özelliklerden biri oldu. Çoklu ekran Galaxy Note 2 ile dikkatleri çeken ve yeni telefonların hepsinde olması gereken bir özellik.

BlackBerry 10 işletim sistemi modern tasarımı ve harekete duyarlı arayüzü ile kullanıcının cihaz özelliklerini kolayca öğrenmesini sağlıyor. Peki bu mobil işletim sisteminde başka hangi özellikler bulunuyor?

BlackBerry 10'da bulunan 10 özelliği sonraki sayfalarımızda inceleyebilirsiniz.• BlackBerry Hub (BlackBerry Merkezi)

BBM mesajlarınız ve sosyal hesaplarınıza dair bildirimler de dahil olmak üzere kişisel ya da işe dair tüm iletişiminizi tek bir yerden yönetmenizi sağlayan ve "Peek (Göz Atma)" özelliği ile sizin için önemli olan her şeye tek bir parmak hareketi ile göz atmanızı sağlayan bir iletişim merkezi.

1359656990_blackberry10peekhub-580x386.jpg• BlackBerry Flow (Akış)

Telefonda rahat ve etkili bir biçimde çalışmanızı sağlamak amacıyla kullandığınız tüm özellik ve uygulamaların aynı anda birbiri ile uyumluluk içerisinde çalışmasını sağlayan bir özellik. Örneğin, katılacağınız toplantıdaki kişilerin üstüne tıklayarak Twitter'da en son ne yazdığına ya da LinkedIn profillerine tek bir dokunuşla kolayca göz atabilirsiniz. Ayrıca, Picture editor özelliği sayesinde, çektiğiniz fotoğrafta tek bir parmak hareketi ile düzeltme yapabilir ve anında paylaşabilirsiniz.

1359657151_blackberry-flow1.jpg• Daha hızlı ve hatasız yazabilmeniz için kendini sürekli olarak size adapte eden, hangi kelimeleri nasıl kullandığınızı anlayıp onları size öneren bir klavye.

1359657481_blackberry-10-klavye-detay.jpg• Yakınlarınız ile istediğiniz zaman istediğiniz şeyi paylaşma imkanı sunan BBM (BlackBerry Messenger). BlackBerry 10'da sunulan yeni BBM, görüntülü konuşma ve ekranınızı başka bir BlackBerry 10 kullanıcısı ile paylaşma imkanı sağlıyor.

1359657936_bb10bbmchat620x404.png• BlackBerry Balance teknolojisi, BlackBerry cihazlarında bulunan kişisel ve iş uygulamalarını ve verilerini zahmetsizce birbirinden ayırıyor ve güvenle saklıyor.

1359659232_blackberrybalance.png• TimeShift (Zaman Kaydırma) özelliği, kalabalık bir grup fotoğrafındaki herkesi gözleri açık ve gülümserken fotoğraflayabilmenizi sağlayan bir kamera özelliği. Story Maker ise (Hikaye Yaratıcısı), fotoğrafları ve videoları, müzik ve çeşitli efektler ile harmanlayarak HD kalitesinde bir film yaratma ve onu anında paylaşma imkanı sağlıyor.

1359659295_dsc000641.jpg• HTML5 için endüstri standardını yeniden belirleyecek kadar hızlı bir deneyim sunan yeni BlackBerry 10 Web Tarayıcısı ile bir sayfada aşağı yukarı gezinmek ya da zum yapmak oldukça kolay. Tarayıcı, çoklu sekme açma, bazı siteleri kişisel olarak ziyaret etme ve daha birçok gelişmiş özelliğin yanı sıra bir okuma modu da içeriyor. Ayrıca, BlackBerry 10 platformuna entegre çalıştığından hızlıca içerik paylaşmanızı sağlıyor.

1359659498_blackberry-z10-browser.jpg• BlackBerry Remember (Hatırlatma)

Hatırlatma notları, görevler ve çok daha fazlasını tek bir deneyimde birleştiriyor. Bir fikir ya da projeye dair akıllı telefonunuzda bulunan tüm verileri düzenleme ve yönetmenin yanı sıra web sitesi, e-mail, fotoğraf, metin ve dosyaları biriktirme imkanı sunuyor ve bunun sonucunda, bir yapılacaklar listesi formatında, çeşitli görevler ve bu görevlere zamanlamalar atamanızı mümkün kılarak söz konusu projeye dair gelişim sürecinizi takip etmenizi sağlıyor. Eğer BlackBerry 10 akıllı telefonunuza kurumsal bir hesap tanımladıysanız, Microsoft Outlook Görevleriniz otomatik olarak BlackBerry Remember özelliğine aktarılabiliyor. Eğer bir Evernote hesabı kurduysanız, BlackBerry 10 cihazınız Evernote not defterinizi otomatik olarak yüklüyor.

1359659710_bb10-082.jpg• BlackBerry Safeguard teknolojisi ise sizin ve çalıştığınız şirket için önemli olan her şeyi güvenle saklıyor.

1359659973_blackberry-10-2.jpg• Platformla birlikte gelen Microsoft Exchange ActiveSync desteği sayesinde, şirketinizde ActiveSync kullanan diğer cihazlar ile birlikte BlackBerry 10 cihazınızı da yönetebilir ya da başka bir cihaza bağlayabilirsiniz. Ayrıca, BlackBerry Enterprise Service 10 aracılığı ile iş mailinize ulaşabilir ya da "güvenlik duvarı" arkasında yer alan uygulama ve verilere erişebilirsiniz. Bunun yanı sıra diğer güvenlik ve kurumsal cihaz yönetim özelliklerinden de faydalanabilirsiniz.

1359660509_blackberry-z10-300113-2-e1359574998546.jpg• Dünyanın en sağlam müzik ve video kataloğuna sahip olan BlackBerry World, 70.000 BlackBerry 10 uygulamasının yanı sıra DVD'sinin çıktığı gün mağazada yerlerini alan filmlerden oluşan bir arşiv de sunuyor. Buna ek olarak, Facebook, Twitter, LinkedIn ve Foursquare uygulamaları cihazla birlikte geliyor ve BlackBerry 10 kullanıcıları bunların yanı sıra dünyaca ünlü diğer uygulamalara da ulaşabiliyor. Platformun başlıca uygulama sağlayıcıları arasında, Disney, Cisco, Foursquare, Skype ve Rovio bulunuyor.

1359660619_bb-world1359548559.jpg

Yorumlar
Misafir
Bi yuru git ya. Su an senin ne kadar telekominikasyondan anladigin belli. Muhtemelen olan telefonunun 5 ozelliginden fazlasini kullanamiyorsundur. Konusma, msj, facebook,tweter,tarayici... Saka gibisiniz
Cevapla
murat
yürü git diyen arkadas kesinlikle blackberry turkiye de calisiyordur eminim buna neden derseniz turkcell de calisirken bu blackberry pazarlamacilari androide karsi hep bole manasiz tepkileri vardi sebebi kendileri hic birsey savunamamalari sen androidle balckberry bir nasil tutuyorsun blackberry nin battiginin resmi var
Cevapla
mehmet
bizim insanımızın eleştirdeki zihniyete bak ya. yok efendim 5 ozellikmis yok efendim Zaten androidte varmış. eee bi tane var diye bir başka olmamalimi. bu isi yapmak çok kolay sanıyorsunuz herhalde. ışte biz türkler bu Zihniyet yüzünden yiyiciyiz. ben daha iyisini yaparım demek yerine aaa yapmışlar gerek kalmadı deyip onu kullanırız ve herkestende bunu bekleriz. yazık gerçekten çok yazık...
Cevapla
Misafir
bunların hepsini ve daha fazlasını android işletim sistemli telefonlar daha iyi yapıyor. Yani sözüm ona 2 sene boşuna zaman kaybı ve uğraş. telefonlarında Android işletim sistemi kursalardı daha iyi olurdu. bu şekilde sadece dağ fare doğurdu.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.