Mobil

'Bomb Gaza' oyunu yoğun tepki görünce Google Play'den kaldırıldı!

Google Play denetim konusunda başarılı olmaktan uzak ve son gelişme konuyu yeniden gündeme getirdi.

'Bomb Gaza' oyunu yoğun tepki görünce Google Play'den kaldırıldı!

“Bomb Gaza” yani Gazze’yi Bombala, Google Play’de yayımlanmasından kısa bir süre sonra, 4 Ağustos itibariyle yayından kaldırıldı. Oyuncuların İsrail askeri kuvvetleri gibi Gazze’yi bombaladığı oyun, yayınlandığı 29 Temmuz tarihinden itibaren kullanıcılardan ciddi tepki almıştı.

Android telefon ve tabletler için geliştirilen, etik standartlardan tamamen yoksun olan oyun, yayında olduğu süre içinde bin kez indirilmiş. Oyunun amacı “bombaları bırakmak ama sivilleri öldürmekten kaçınmak” olarak tanımlanıyordu. İsrail’in bir süredir devam eden ve binlerce sivilin katliamıyla sonuçlanan Gazze kuşatmasını “yansıtan” oyunun savaş yanlısı bir motivasyonla geliştirildiği ortada. Yayınlandığı günden itibaren Google Play sayfasında, oyunu farkeden kullanıcılardan “insanlık dışı”, “utanç verici” ve hatta “iğrenç” olduğu yönünde yorumlar alan oyun, özellikle 4 Ağustos tarihinde özellikle dış basından aldığı tepkilerden sonra yayından kaldırıldı.

1407272342_img20140805235331.jpg

Google Play’e yöneltilen eleştirilerden biri de,  gençleri korumaya yönelik “erişkinlik düzeyi” seviyesinin oyun için “düşük”  olarak gösterilmesi. Yani daha genç hatta çocuk yaştaki kullanıcıların, oyunu oynaması teşvik ediliyordu. Google Play’e bomba gibi düşen oyunun geliştiricisi PLAYFTW de bu tepkilerden payını aldı. PLAYFTW, büyük bir duyarsızlıkla geliştirdiği oyunun, bir sonraki versiyonu için “geliştirilmiş performans” ve “İsrail’in konsept müziği“ni ekleyeceğini söylüyordu.

1407272358_img20140805235419.jpg

Kullanıcıların Google’a ilettiği yoğun tepkiler sonrasında ise oyun, şirket tarafından yapılan açıklamayla birlikte Google Play mağazasından kaldırıldı. Google’ın açıklamasında Google Play’deki uygulamaların, ilkelerini ihlal ettiği durumlarda kaldırıldığı belirtiliyor ancak hangi ilkenin ihlal edildiğine dair net bir bilgi verilmiyor. Google Play mağazasında savaş şiddetine adeta güzelleme yapan ve İsrail-Filistin çatışmasını konu alan oyun Gaza Assault: Code Red‘in de yayından kaldırıldığını görmek mümkün. Tartışmalı bir diğer oyun Iron Dome ise hala yayında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.