Mobil

Bu 6 özellik iPhone 5'te olmazsa Android'e geçin!

İşte yeni iPhone'da bulunması gereken 6 özellik!


Önümüzdeki ay çıkacak olan Apple'ın yeni telefonu hakkında ne gibi beklentilerimiz var? Eğer tahminler ve görüntüler doğruysa yeni iPhone daha ince, daha uzun ve 4G bağlantılı bir cihaz olacak.

Apple her ne kadar kartları açık oynamasa da yeni iPhone'da bazı hayal kırıklıkları olacağını iddia ediyorum. Android'in en yeni versiyonu Jelly Bean ile karşılaştırdığımızda eksik yönler bulursak siz de hayal kırıklığına uğramayacak mısınız?

Eğer iPhone 5'te bu özellikler olmazsa Android'e geçmeyi düşünmenizi tavsiye ederim. Öncelikle bahsedeceğim özellik kullanılan verilerle ilgili. En çok karşılaştığımız durumlardan biri dolan hafızadaki verileri kontrol etme zorluğudur.

Acil bir uygulama yüklemeniz gerekir, sonra hafızanız dolmuştur ve bazılarını silmeniz istenir. İşte bu durumlarda Android'in çok kullanışlı bir özelliği bulunuyor. Size hangi uygulamaları sıklıkla kullandığınızı gösteriyor. Böylece silmek istediğiniz uygulamaları düşünmeden silmeniz kolaylaşıyor.

Telefonların tam olarak hayatımızı kolaylaştırmasını bekliyoruz değil mi? iPhone'lara indirilen bazı uygulamalarla da data yönetimi yapılıyor fakat bunun özellik olarak kapsamlı bir şekilde yeni iPhone'da gelmesi güzel olmaz mı?

Otomatik düzeltmelerin yanlışlıklarından kimler bıktı? iPhone ya da iPad kullanan birileriyle konuşurken muhtemelen yazım yanlışlarına ya da yanlış sözcük hatalarına alışık olmaya ve görmezden gelmeye başladınız.

Android klavyesi de sizlere yazdıklarınızı düzeltme olanağı sağlıyor fakat ben bu konuda Android'in daha iyi olduğunu söyleyebilirim. iPhone bir kerede en iyi denemesini yapıyor ve sizin yerinize kelimeleri düzeltiyor. Bunların sonucunda dikkatinizin dağınık olduğu bir sırada bazı komik tablolar oluşabiliyor.

Diğer bir özellikse 'nin çevrimdışı çalışması olabilir. Siri'nin çevrimdışı versiyonu açıkçası vasat durumda. Google yeni işletim sistemi Jelly Bean ile tanıttığı ses asistanı ile internet bağlantısı olmayan tyerlerde de oldukça iyi performans sağlıyor. Apple'ın iPhone 5 ile çevrimdışı Siri uygulamasını genişletmesi oldukça iyi olabilir.

Dördüncü olarak güncelleştirmelere değinebiliriz. Android'in yeni bildirim ara yüzü iPhone'dan daha kullanışlı. Ayrıca iPhone'da bildirimleri gözden kaçırabiliyorsunuz.

Buna ek olarak biraz da sıkıcı olduğunu söyleyebiliriz. Siri'yle birlikte e-mail ve fotoğraflarla güzel bir ara yüz oluşturabilirler. Android daha açık ve anlaşılır olan bildirimlerini Bluetooth, Wi-Fi ve diğer kontrollerle birlikte sunuyor.

Harita uygulamasının çevrim dışı çalışması konusunda da Siri'den daha iyi bir şey söyleyemiyoruz. Sanırım Apple'ın biraz kapsama alanı dışında çalışması gerekiyor. Android'in son sürümüyle gelen bu özellik kullanıcıları oldukça etkilemiş görünüyor.

Son olarak da sıkıştırılmış dosyalarla ilgili bir sıkıntı var. Android cihazlarda indirdiğiniz bir dosyayı zip'ten çıkarabilir ve bilgisayara ihtiyacınız olmadan kullanabilirsiniz. Fakat bunu Apple ile yapmak biraz zor.

1344807340_6.jpg

Güvenlik riskleri genellikle bunu yapmanıza engel olur. Ancak buna çeşitli çözümler üretilebilir, örneğin e-mail ya da güvenilir kaynaklardan alınan uygulamalarda sıkıntı olmaması güzel olabilirdi.

Ayrıca yeni iPhone'dan beklenen tüm özellikleri inceleyebilirsiniz.
Yorumlar
Misafir
Bencede android
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.