Mobil

Bu akıllı telefon yaşlılar için!

Bir Japon firması yaşlılara özel akıllı telefon üretti.

Bu akıllı telefon yaşlılar için!

Bir Japon firması yaşlı nüfusun çok fazla olması sebebiyle uzun yıllardır 60 yaş üzeri müşterileri için klasik cep telefonu modelleri sunuyordu.  Firma, ilk defa yaşlı kesim için özel tasarlanmış dokunmatik ekranlı, özel uygulamaları indirebilme özellikli bir telefon tanıttı.

1337235014_rakuraku.jpg

Telefona "Rakurak Sumaho"  yani Kullanımı kolay akıllı telefon adı verildi. Cihaz klasik akıllı telefonlara göre daha geniş ekran sahi. Ayrıca daha büyük ve daha kolay okunabilir tuşlara ve klavyeye ile donatılmış. Yaşlı olma nedenleri ile istemedikleri tuşlara yanlışlıkla basma riskinden endişe ve tereddüt eden kullanıcılar için "Rakuraku Sumaho" daha kuvvetli basmayı gerektirecek şekilde tasarlandı.

1337235034_569213.jpg

Cihaz, gerçekten bir tuşa basıyormuş hissi yaratacak şekilde geliştirildi. Telefonun ana ekranına, aile bireylerine veya hastane gibi acil yardım hizmetlerine doğrudan ulaşmayı sağlayacak tuşlar da yerleştirildi.

Ayrıca Japon firma cihazda mesaj gönderme, resim görüntüleme, müzik dinleme gibi tüm komutlara erişimi oldukça basitleştirdi ve yaşlılara özel hizmetler sağlandı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.