Mobil

Bu akıllı telefon yaşlılara özel!

Yaşlıların teknolojinin hızına yetişememesi sorununa Fujitsu yetişti.


Dünyanın yaş ortalaması giderek artıyor Fujitsu firması bu sorunu göz önünde bulundurarak, Japonya'da yaşlıların kolayca kullanabileceği bir telefonu piyasaya sürmeyi planlamış.

Özellikle son 10 yılda teknolojinin baş döndürücü bir hızda ilerlemesi ve yeni mobil cihazların hayatımızın bir parçası haline gelmesi yaşı ilerlemiş kişiler için sıkıntı olmaya başladı. Çünkü o kadar hızlı gelişmeler oluyor ki baş dönmesi için yaşlı olmaya da gerek yok.

1342620697_p1020709.jpg

Genelde yaşı ilerlemiş kişiler daha kolay kullanabildikleri için ya eski model ya da giriş seviyesi telefonları kullanmayı tercih ediyorlar. Fujitsu, bu soruna çözüm bulmaya çalışıyor ve yeni çıkardığı F-12D model akıllı telefon, yaşı ilerlemiş mobil kullanıcıların işlerini daha kolay halletmelerini sağlıyor.

F-12D telefon normalden daha büyük butonları bulunuyor. 4 inç ekranlı Fujitsu F-12D'denin metinler de daha büyük görünüme sahip. Telefonda yaşlı insanların hatalı veya yanlışlıkla seçimler yapmasının önüne geçmek için özel olarak dokunmatik ekran tasarlanmış. Kullanıcı seçmek istediğiyere iyice bastırması gerekiyor.

Cihazda Android 4.0 işletim sistemi bulunuyor ve kullanıcı Google hesabına sahip olmadan yapılan özel bir anlaşma sayesinde Google Play'den uygulama indirebilecek. Kullanıcıların kafasının karışmasını engellemek için dokunmatik ekran sadece yukarı ve aşağı hareket ediyor şekilde ayarlanmış.

Fujitsu F-12D, 1.4 Ghz Qualcomm işlemci ve 1 GB bellek ile donatılmış. Ayrıca cihaz 8 MP çözünürlüğünde LED flaşlı bir kameraya sahip. Telefonu ücretsiz almak isteyenlerin NTT Docomo adlı operatörden 2 yıl süresince 50 dolarlık tarifeye abone olması gerekiyor. Abonelik paketinde konuşma haricinde aylık 500 MB data paketi de içeriyor.

Şimdilik sadece Japonya'da Ağustos ayında satışa çıkacak olan Fujitsu F-12D'nin diğer ülkelerde de satışa çıkması muhtemel.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.