Mobil

Bu iki telefon iPhone 7 için en büyük tehdit olabilir

Apple iPhone 7 için 2016 çok zor bir yıl olacak!


Apple her ne kadar başka cihazlar üretse de, en büyük geliri  iPhone’dan geliyor. Son çeyrekte, şirketin gelirinin yaklaşık% 68’i ve net gelirin muhtemelen daha büyük bir yüzdesi iPhone’lardan kazanılıyor. iPhone müşterileri sadık, ama şirket hala diken üstünde bulunan telefon pazarında sıkı bir rekabet ile karşı karşıya.

Apple'ın bir sonraki amiral gemisi akıllı telefon modeli muhtemelen iPhone 7 adı ile eylül ayında tanıtılacak. Ancak en büyük rakipleri bu ay satışa sunulacak Samsung'un Galaxy S7 ve  LG'nin G5 modeli 2016’nın en popüler Android tabanlı akıllı telefonları arasında yer alıyor ve her iki telefon da yakın zamanda satışa sunulacak.

1457175707_1456561267lg-g5-vs-samsung-galaxy-s7-vs-iphone-6s.png.jpg

Samsung'un S-nesli

Geçen yıl tanıtılan Galaxy S6, Samsung’un o yıl içinde yayımlanan en radikal akıllı telefonu oldu. Şirket geleneksel plastik tasarımını bıraktı ve üst seviye ekrana, güçlü işlemciye sahip, metal ve cam malzemeden yapılmış şık tasarımlı Galaxy S6’yı tanıttı.

Ne yazık ki, bu tür tasarım kararları kullanılabilirlikten ödün vermek gerektiriyor ve Samsung da  çeşitli özelliklerden vazgeçmek zorunda kaldı. Selefinden farklı olarak, Galaxy S6 da değiştirilebilir pil, genişletilebilir depolama ve su geçirmezlik özellikleri sunulmadı.

Galaxy S7 üç önemli özellik ile görücüye çıkıyor. Samsung'un yeni amiral gemisi akıllı telefon bir kez daha mikro SD depolama özelliği ile geldi ve 1,5 metre derinlikte suya karşı dayanıklı. Galaxy S7 sahiplerinin telefonun pilini değiştirmesi mümkün olmayacak ama hızlı şarj özelliği ile hızlı bir şekilde şarj edebilecekler. Ayrıca Galaxy S6’da bulunan pilden % 17 daha büyük.

 1457173471_rtx1qwdm-2.jpg

Fiziksel açıdan bakıldığında telefon, selefinden neredeyse ayırt edilemez fakat, telefonu daha kolay tutabilmek için geriye doğru hafif kavisli yapılmış tasarımı hemen göze çarpıyor. Telefonun kamerası geliştirilmiş ve daha hızlı işlemciye sahip.

Galaxy S7 Samsung'un Gear VR kulaklığını destekliyor ve 18 Mart’a kadar telefonu satın alanlar100 $ değerindeki bu kulaklığa ücretsiz sahip olacaklar. Telefon için şu anda sadece ön sipariş alınıyor ve 11 Mart'ta mağazalarda yerini alacak.

LG ilk modüler akıllı telefonu tanıttı.

LG son yıllarda Samsung  ile yoğun rekabet altında telefonlarını tanıtıyor. Araştırma şirketi IDC'ye göre Samsung, geçen yıl dünyanın en büyük akıllı telefonlar satıcısı oldu. LG, tam aksine ilk beş arasında bile değildi. Bu durum şirketin 2016 amiral gemisi ile daha iddialı olması gerektiğini gösteriyordu.

LG G5 selefine göre çok büyük geliştirmeler ve farklılıklar ile geldi

Daha iyi bir kamera, daha hızlı bir işlemci, daha fazla RAM’in yanısıra, LG’nin yeni amiral gemisi Android telefonlarda hızlı bir şekilde yaygınlaşan parmak izi tarayıcı, USB-C gibi bazı yeni özellikler de sunuyor. Ama en ilgi çekici yanı modüler tasarımı oldu.

Telefonun alt çerçevesi kullanıcının zevkine göre  işlevselliğini genişletmek için değiştirilebilir ve farklı modüllerle takas edilebilir.

LG şimdiye kadar iki modül duyurdu.

İlk olarak hoparlör uzmanı Bang&Olufsen ile ortaklaşa yapılan ve daha iyi bir akustik deneyimi sunan dijital ses adaptörü LG G5 sahiplerine sunuluyor. İkinci olarak G5 ile dijital kamera kullanmak isteyenler için ideal, özel kamera tuşları olan ve daha büyük bir batarya sunan bir modül mevcut.

Teknik olarak, G5 ilk gerçek modüler akıllı telefon değil.  Google , geçen yıl tamamen modüler Project Ara prototipini tanıttı. Ama bu telefon üretime girmedi ve Project Ara süresiz ertelendi. Ne olursa olsun G5, belki de son yıllarda en heyecan verici Android amiral gemisi. Henüz kesin bir çıkış tarihi yok, ama yakın gelecekte piyasaya sürülmesi bekleniyor.

1456060457_lg-g5.jpg

ABD'de Apple, Samsung ve LG en popüler akıllı telefon satıcıları olarak biliniyor. comScore'a  göre ABD'de geçen yıl dördüncü çeyrekte yaklaşık 200 milyon akıllı telefon sahibi vardı.  Bunların % 42.9’u  iPhone, % 28.4’ü Samsung ve % 9.9’u LG akıllı telefon sahiplerinden oluşuyor.

Huawei ve Xiaomi dahil olmak üzere diğer firmalar diğer pazarlarda ve en önemlisi Çin’de Apple ile sert rekabet içerisinde. Ancak ABD, dünyanın en büyük ikinci akıllı telefon pazarı ve özellikle iPhone için güçlü bir pazar. Diğer telefonlar da 2016 yılında iPhone modeline meydan okuyacak ancak Galaxy S7 ve G5 en iddialı rakipleri olacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.