Teknoloji dünyasının en merak edilen yönü olan akıllı telefon pazarında gündem çok çabuk değişiyor. Geçmişi şöyle bir anımsayıp nostalji yaptığımızda tuşlu cep telefonlarının hayatımıza girmesi bizleri zamanında çok şaşırtmıştı. Ancak daha sonrasında Apple adeta bir devrim yaptı ve tuşlu cep telefonlarımız tarih oldu. Dokunmatik modern telefonların dönemi de böylelikle başladı. Başladı başlamasına ancak akıllı telefon pazarında değişim hiç durmadan devam etti.


Sektörün dinamik yapısı ve beklentiler daima daha yeniyi ortaya çıkarttı ve moda günden güne değişir hale geldi. Daha sonrasında akıllı telefonlarda en çok tartışılan şeylerden birisi ekran gövde oranı oldu. Çünkü şirketler ürettikleri modellerde cihazın ekran bölümünü çok da mantıklı kullanamıyor, büyük ahizeler ve boşluklar ön kısımda tasarımı olumsuz etkiliyordu.

Derken Apple bu duruma iPhone X ile farklı bir bakış açısı getirdi ve iPhone modellerinin onuncu yılına özel daha modern bir tasarım çizgisi ile kullanıcıların beğenisine sunuldu. Ekran bölümünde çentikli diyeceğimiz yapının kullanılması zaman zaman eleştirilere sebep olsa da Android tarafındaki bazı üreticiler bu yapıyı telefonlarında kullanmaktan çekinmediler. Apple bu tasarım dilini iPhone 11 ailesine kadar taşıdı ancak 12. Nesilde artık bundan vazgeçeceği düşünülüyor.


Ancak Android cephesindeki bazı akıllı telefon üreticileri çoktan çentikli tasarımdan vazgeçti bile. Özellikle Huawei ve Xiaomi gibi Çin merkezli şirketler, pop-up kamera gerçeğini de hayatımıza sokarak çentiksiz tam ekrana sahip akıllı telefonlar üretmeye başladı. Üstelik bu yeni bir haber değil, uzun zamandır bu modeller üretildi ve öyle görünüyor ki üretilmeye de devam edilecek. Zaman zaman damla çentik benzeri daha kullanışlı yapılar denense de, tam ekran kullanmak isteyen teknoloji tutkunlarının varlığı çentiksiz telefonlara yapılan yatırımı arttırıyor. Eğer siz de tam ekran tasarıma sahip akıllı telefonlar neler merak ediyorsanız listemize göz atmanızda fayda var!

Honor 9X

Huawei P Smart Pro

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.