Bu sefer gerçekten olmuş! Karşınızda Google Pixel 5a 5G!

Google Pixel serisinin en yeni üyesi Pixel 5a 5G göründü. İşte Pixel 5a 5G hakkında ortaya çıkan tüm bilgiler.

Bu sefer gerçekten olmuş! Karşınızda Google Pixel 5a 5G!

Bundan yaklaşık 5 yıl önce Samsung ve iPhone'un amiral gemisi telefonlarına bizzat rakip olması için Google'ın piyasaya sürdüğü ilk Pixel telefon, saf Android ile daha iyi performans, daha iyi kamera deneyimi ve daha akıcı bir arayüz vaat ediyordu.

Üst segmentde rekabetçi bir model ile piyasaya atılan Google, orta segmenti de boş bırakmamak için "Pixel a" serisi telefonlarla kullanıcıların karşısına çıktı ve çokça beğeni kazandı.

Bu sefer gerçekten olmuş! Karşınızda Google Pixel 5a 5G

Tasarım : Google Pixel 5a 5G'nin 156.2mm uzunluğa, 73.2mm genişliğe ve 8.8mm kalınlığa sahip olması, ayrıca telefonda bir kamera çıkıntısının olacağı ve bu çıkıntının 0.6mm kalınlığında olacağı öngörülüyor. Google Pixel 4a 5G ile karşılaştırılınca, 5a 5G'nin biraz daha uzun olduğu, uzunluktaki artışın ise çene ve üst çerçeveler ile ilgili olduğu söyleniyor.

Cihaz, 6.2 inç boyutunda Full HD+ çözünürlükte 90Hz tazeleme hızı sunan OLED bir ekran ile gelecek. OLED bir ekrana yer verilmesine rağmen Google, parmak izi okuyucuyu ekranın içine gömmek yerine arka tarafa konumlandıracak ve böylece daha uygun fiyat ile bu telefonu piyasaya sürebilecek. Ayrıca çoğumuzun aradığı 3.5mm jack girişi bu telefonda yer alacak.

Bu sefer gerçekten olmuş! Karşınızda Google Pixel 5a 5G! - Resim : 1

Donanım : 9to5Google adlı haber sitesinin ortaya çıkarttığı bilgiye göre; eğer bir son dakika değişikliği olmazsa Pixel 5a 5G, Snapdragon 7 ailesinin şuan için en iyi üçüncü platformu olan ve 7nm üretim süreciyle üretilmiş Qualcomm Snapdragon 765G işlemcisi ile piyasaya çıkacak, diğer donanım özellikleri hakkında henüz bir bilgi yok.

Kamera : Google'ın daha önce Pixel 4a 5G ve Pixel 5'de yaptığı gibi bu cihazı da çift arka kamera ile piyasaya sürmesi bekleniyor, bu kameralar 12MP çözünürlükte ana kamera ve 16MP çözünürlüğündeki geniş açı kamerası olabilir.

Ayrıca, video kısmında da 4K çözünürlük beklentiler arasında var. Google'ın yaklaşık 2 nesildir kullandığı ön kamera sistemini bu telefonda da kullanması, yani delikli bir formda olan ve 8MP çözünürlükte, f2.0 diyafram açıklığına sahip bir kameranın ön tarafta yer alması bekleniyor.

Biraz da fiyat konuşalım : Geçtiğimiz yıl Pixel 4a 349 dolardan, Pixel 4a 5G ise 499 dolardan satışa sunulmuştu, ufak bir tahmin ile bu telefonun da 450 dolar ile 550 dolar gibi bir fiyat etiketiyle satışa sunulacağını söylemek yanlış olmaz. Bu cihaz ülkemize gelir mi, gelse bile ne kadara satılır henüz bilinmiyor.