Mobil

Bu uygulama İngilizce öğretiyor!

Sestek ve TUBİTAK işbirliğiyle yepyeni bir proje hayata geçiriliyor!

Bu uygulama İngilizce öğretiyor!

Ülkemizde daha önce İngilizce başta olmak üzere bir çok dilde yabancı dil eğitimi ve beceri geliştirmeye yarayan onlarca uygulama yapıldı. Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bu uygulama ise muadillerinden çok farklı olarak marketlerdeki yerini almaya hazırlanıyor. Sestek ve TUBİTAK tarafından geliştirildiği bilinen yeni mobil uygulama telaffuz, okuma ve dil bilgisi konusunda oldukça kullanışlı bir yapıya sahip.

Daha önce görme engelliler için çeşitli projeleriyle gündemde olan Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) yine ilklere imza atmaya devam ediyor. Sestek işbirliğiyle gerçekleşecek olan yeni mobil uygulama ilköğretim öğrencilerinin yabancı dil eğitiminde büyük paya sahip olacak. 3 modülden oluşacak uygulama çeşitli aşamalarla öğrencilere farklı beceriler sunacak. 

1374488033_05tablet-2-articlelarge.jpg

3 modülden telaffuz modülü, kullanıcılarının tellafuzlarını süzerek olması gereken telaffuz ile karşılaştırıp puanlayarak kullanıcılara geribildirim yapacakken, okuma modülünde ise mevcut kitap ve internete erişim sayesinde edinecekleri yeni metinleri konuşma sentezi ile  seslendirip, seslendirilen sözcüklerin renklerini ve  seslendirilen sözcüklerin renklerini eş zamanlı olarak değiştirecek ve bazı sözcüklerin karşılığında anlamını açıklayan resimler göstererek görsel ve işitsel hafızaya aynı anda hitap edecek. Üçüncü modül olan Dilbilgisi modülü ise temel dilbilgisi kurallarını kullanıcılara eğlenceli bir arayüz ile aktaracak ve çeşitli testler sunacak.

Henüz tamamlanmayan proje ilköğretim 7/8. sınıf öğrencilerinin kullanabileceği seviyede olacak. 9 ay gibi kısa bir sürede tamamlanması beklenen uygulamanın şimdiden binlerce bekleyeni bulunmakta. Yayınlanmasına az bir süre kalan mobil uygulama önce App Store'da iPhone ve iPad kullanıcıları için yerini alacak, daha sonraki süreçte Android'e de gelmesi bekleniyor

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.