Mobil

Bu yıl Türkiye'ye yurtdışından telefon yağdı

BTK, yurtdışından gelen telefon sayısını açıkladı.

Bu yıl Türkiye'ye yurtdışından telefon yağdı

Akıllı telefonların yurtdışında daha ucuz olması kullanıcıları yurtdışından telefon getirmeye teşvik ediyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından açıklanan rakamlara göre bu yılın ilk çeyreğinde, yurt dışına giden yolcuların beraberinde getirdiği cep telefonu sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 arttı. Adet olarak söyleyecek olursak 277 bin 550'den 382 bin 616'ya çıktı.

Açıklamaya göre bu yılın Ocak-Şubat-Mart aylarında ithal edilen cep telefonu sayısı, 2012 yılı ilk çeyreğine göre yüzde 5 arttı ve 2 milyon 958 bin 712'den 3 milyon 119 bin 676'ya yükseldi.

1367781633_208645.jpg

Bu yılın ilk 3 ayında BTK Bilgi ve İhbar Merkezine, 7 bin 521 kayıp ve çalıntı cep telefonu ihbarı yapıldı. 7 gün 24 saat hizmet veren BTK Bilgi ve İhbar Merkezine cep telefonunu çaldıran veya kaybeden kullanıcılar hemen başvurdukları takdirde telefonlarının başkası tarafından kullanılmasını önleyebilirler.

Bu yılın ilk çeyreğinde, BTK Bilgi ve İhbar Merkezini, 169 bin 564 kişi kayıp ve çalıntı ihbarı yapmak veya bilgi almak amacıyla aradı. Aynı dönemde 8 bin 231 telefon iletişime kapatıldı. Bloke edilen cep telefonlarının sahipleri tarafından yapılan beyanlar sonucunda ise 2 bin 106 hat tekrar görüşmeye açıldı.

Geçen yılın ilk çeyreğinde Türkiye'de 47 bin 556 cep telefonu üretilmişti ancak, bu yılın ilk 3 ayında yerli üretim için başvuru olmadı.

Yorumlar
hacı
bilader ac tavuk kendini darı ambarında gorurmus,kalkmıssın avrupaya borc veriyoruz diyorsun 5 milyar borc veriyorsun 10 milyar borc alıyorsun.Yıllara gore turkiyenin dıs borcuna bir bakmanı oneriririm.
Cevapla
©®
hacı bb ıngiliz değil kanada.ben türk markalarından bahsediyorum o saydigin markalar türk malimi assagilik kompeksi var sizde
Cevapla
s4
suan almanyadan ben alip getirdim 589euro
Cevapla
emre
gerekli cevabi yazdik ama cesaret edip yayinlamiyorlar ne hikmetse...
Cevapla
hacı
arkadasın biri de vesteli avrupanın kralı sanıyor heralde:) avrupadaki bir bosch u bir siemens i bir aeg yi unutuyor sanırım:) biri de blackberry nin bir ingiliz markası oldugunu bilmiyor galiba.Ulkemizde sagolsunlar bizi soyup sogans cevirdikleri icin dısardan getirtme imkanım varsa neden getirtmeyeyim.Gumrukten 16 bin tl ye giren araba vergilerle 40 bin oluyor e insaf ya.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.