C tipi USB portu hakkında gerçekler - Page 1

Yeni C tipi USB portu hakkında çok fazla beklenti var. Daha hızlı şarj, daha hızlı veri bağlantısı, fiziksel olarak daha sağlam bir port gibi. Bu beklentiler ne kadar doğru?

C tipi USB portu hakkında gerçekler - Page 2

En büyük iddia bu. Akıllı telefonların pil teknolojileri son 10 yıldır pek bir değişikliğe uğramadı. Dolayısıyla yapabileceğimiz tek şey şarj süresini kısaltmak olarak görülüyor. Peki ama bu ne kadar doğru bir beklenti. Hızlı şarj teknolojisi sadece bağlantı portunu ilgilendiren bir teknoloji değil. Cihazın içerisinden tutun, şarj eden adaptöre kadar yeni teknolojilere ihtiyacımız var. Yani sadece USB C ile hızlı şarj mümkün değil. Sonuçta ikisi de kablo!

C tipi USB portu hakkında gerçekler - Page 3

Yine bir başka hurafe USB C portu ile çok daha hızlı veri alışverişi yapabileceğimiz yönünde. Evet teorik olarak USB C portu USB 3.1’i destekliyor ve 10 Gbps’lik bir veri aktarımı yine teorik olarak mümkün. Peki ama bilgisayarınızın hızını düşündünüz mü? Standart mekanik diskler saniyede en fazla 100-150 MB veri aktarımı yapabiliyor. Yani telefona daha hızlı veri aktarmak için güncel bir anakarta ve SSD diske ihtiyacınız var. Aksi taktirde teorik olarak mümkün olan hızlara bilgisayarınız izin vermeyecektir.

C tipi USB portu hakkında gerçekler - Page 4

Henüz daha çoğu ulaşım aracında standart USB 2.0 portu bile bulunmazken, bu standardı değiştirmek ne kadar mantıklı? USB portuna sahip olmaya uçak, otobüs ve araçlar, olanların sayısından daha fazla. Yani henüz USB C’ye sevinmek için erken.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.