Mobil

Cem Kıvırcık: Akıllı telefon dünyasında neler oluyor?

Cem Kıvırcık'la Dijital Gündem köşesinde bu hafta akıllı telefon dünyasına bakış atılıyor.

Cem Kıvırcık: Akıllı telefon dünyasında neler oluyor?

Geçtiğimiz günlerde sevgili dostum Serdar Kuzuloğlu’nun keyifli bir sunumunu izledim. Sunumun bir noktasında ilginç bir grafik paylaştı “internet ekipler amiri”…

2007 yılında dünyanın en fazla satan telefonlarının olduğu ilk 10 listesinde Nokia birden fazla modeliyle yer alıyordu. Bir yıl sonra aynı listede önemli değişiklikler olmaya başlamıştı…

Çünkü 2007’de Apple tarafından piyasaya çıkartılan iPhone, 2008’te en çok satan telefonlar arasına girmişti. Nitekim, ilerleyen yıllarda Nokia sahneden çekildi… O günlerde listenin alt basamaklarında yer alan Samsung, büyük bir atak yaptı ve birkaç yıl içinde dünyanın en çok satan telefonu haline geldi.

Çok değil on yıl gibi bir süre içinde değişti bu dengeler… Herhalde 2007 yılında herhangi bir Nokia yöneticisine birkaç yıl içinde bu listenin dışında kalacağını söyleseniz, size kahkahalarla gülerdi… Oysa günümüzün gerçeği bu… Teknolojide dengeler çok çabuk değişiyor…

Gartner tarafından açıklanan 2018 yılının üçüncü çeyrek satış listesine baktığımızda 73,3 milyon telefon satan Samsung’un liderlik koltuğunu koruduğunu görüyoruz.

Lakin geçtiğimiz yıla baktığımızda bu rakam 85,6 milyonmuş. Yani 12 milyondan fazla bir düşüş söz konusu… Türkiye’de her yıl yaklaşık 12 milyon telefon satıldığından yola çıkarsak, Samsung’un koca bir Türkiye’yi kaybettiğini söyleyebiliriz. Ayrıca pazar payı da yüzde 22,3’ten yüzde 18,9’a düşmüş ki, bence bir an önce Samsung yöneticilerinin şapkalarını önlerine koyup düşünmelerinde yarar var.

Cem Kıvırcık: Akıllı telefon dünyasında neler oluyor?

Aslında geçtiğimiz günlerde bazı ülkelerdeki satış sonuçlarından pek de memnun olmadığını açıklayan Apple CEO’su Tim Cook’un bu memnuniyetsizliğini anlamak için uzman olmaya gerek yok. Gartner’ın hazırladığı listeye göre Apple kelimenin tam anlamıyla “duraklama” devrine girmiş durumda.

Steve Jobs’ın bıraktığı mirasla nereye kadar gidilebilir acaba?... Geçtiğimiz yıl yüzde 11,8 pazar payı ile 45,4 milyon telefon satan Apple, bu yıl da 45,7 milyon adetle yerini ve pozisyonunu koruyor.

Lakin listede bir marka var ki, geçtiğimiz yıl 36,5 milyon telefon satarak yüzde 9,5 pazar payına sahipken bu yıl 52,2 milyonla yüzde 13,4 pazar payına ulaşmış ve en çok satanlar listesinde Apple’ı geride bırakarak ikinci sıraya yerleşmiş. Bu marka özellikle fotoğraf konusundaki üstün özellikli ürünleriyle dikkat çeken Huawei…

Listede Samsung, Huawei ve Apple’ı yine iki Çinli marka izliyor. Bunlar da 33,2 milyon adetle Xiaomi ve Çin’de en fazla satılan telefon olarak bilinen 30,5 milyon adetle Oppo…

Çok basit bir yorumla, Samsung’un yaklaşık yüzde 4 pazar payı kaybettiğini ve tesadüfe bakın ki, Huawei’nin de neredeyse aynı miktarda pazar payı kazandığını, dolayısıyla bir anlamda Huawei’nin Samsung’tan müşteri aldığını söyleyebiliriz.

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Yorumlar
ibrahim
bence telefonlarda yeni teknoloji yapay zekâydı.huavei bunu başardı.samsung ve apple lin bu konuyu bilmelerine rağmen uzun yıllar sonra piyasaya sürmeyi planladıkları bu teknolojiyi çin li huawei erkenden yapmış oldu.tabiki de meyvelerini yiyecek.hatirlayin bir zaman gömme ekranı çıkaran htc yok satıyordu şimdi nerede.hepsinin zamanı ve yükseliş be düşüşü teknolojik ve yeniliklere dayanıyor.
Cevapla
yakup
şu sıralar katlanabilir telefonlar ön plana çıkmaya başlıyacak teknoloji ilerliyor ilerde kimbilir neler çıkacak
Cevapla
Adam
Samsung "lite" pazarını kaçırdı. Seneye Galaxy S10 lite gibi alternatifler konuşuluyor ama geç kalındı bence.
Cevapla
Mehmet K.
Huawei mate 10 serisinden sonra çok büyük bir yükselme yaşadı ki bence türkiyeye de ticaret bazında önem vermeleri onları çok yükselttiğini düşünüyorum.zaten bence en iyi telefonları (o koşula göre) mate 10 serisi ve mate 20 serisi.Çünki bence mate 20 serisiyle samsungun başaramadığını başardı.ayrıca mate 20 serisinden sonra apple'ı geçtiğini düşünüyorum.15 bin e bir tofaş alırsın(hiç olmadı 2.el) rahatına bakarsın :)
Demir
Kesinlikle katılıyorum kardeş, ayrıca çoğu kişi apple ın telefonlarını bilerek yavaşlattığını ama samsungun yavaşlattığını bilmiyordu geçtiğimiz aylardaki mahkeme sonucu büyük bir çoğunluk bunu öğrendi huawei bu gidişle birinciliği alır.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.