Mobil

Cem Kıvırcık yazdı: Katlanır telefonlar satışları katlayacak mı?

Cem Kıvırcık Dijital Gündem köşesinde bu hafta son zamanların trendi haline gelen katlanabilir telefonlar var.

Cem Kıvırcık yazdı: Katlanır telefonlar satışları katlayacak mı?

İspanya’nın Barcelona kentinde düzenlenen Mobile World Congress’in (MWC) bu yılki gözdesi katlanan telefonlar oldu. Son birkaç yıldır ortalıkta dolaşan prototipler MWC’de göze çıktı ve Sevgili Özgür Çetin de dahil olmak üzere teknoloji editörleri bu ürünlere dokunma fırsatı bulabildiler.

Görünen o ki, bugüne kadar rekabeti fotoğraf ve video kalitesi üzerinden götüren akıllı telefon üreticilerinin yeni kapışma alanı katlanabilirlik olacak. Telefonlar şimdilik ikiye katlanıyor ama eminim yakın gelecekte harita gibi üçe, dörde ve daha fazlasına katlanabilen ürünleri de göreceğiz.

Cem Kıvırcık yazdı: Katlanır telefonlar satışları katlayacak mı?

Yine muhtemelen reklam sloganları da “Bizimki üçe katlanıyor, ya sizinki?..” gibi olabilir. Bu yazıyla burada tarihe not düşelim. 2018 yılı rakamlarına göre dünyada satılan akıllı telefonlar arasında Samsung bir numarada. Dolayısıyla katlanan telefonlar konusunda “ben varım” diyen ilk üreticilerden biri. Nitekim, MWC’de Galaxy Fold adlı ürününü tanıttı.

Hatta satış fiyatını da açıkladı: 1980 dolar. Huawei de Mate X adını verdiği ürünü tanıttı. Ancak Galaxy Fold’dan farklı olarak iki ayrı ekranolarak katlanmıyor.

Açıldığında yekpare 8” bir ekranla karşılaşıyorsunuz. Fiyatı da 2299 euro.

İstatistiklere göre dünyada 5,2 milyar akıllı telefon bulunuyor. Ülkemizde ise bu rakam 42 milyon adet civarında... 2014 yılında yeni bir akıllı telefon satın alma sıklığı ortalama 23 aydı... Yani yaklaşık iki yıl gibi bir sürede telefonumuz yeni bir modelle değiştiriyorduk. 2018 itibariyle yeni telefon satın alma sıklığı ortalama 33 aya çıkmış durumda ve bu aralık artıyor.

Ekonomik sıkıntılar ve özellikle endüstrideki inovasyon çalışmalarının tüketicinin yeterince ilgisini çekmemesi satışların beklenenin altında gerçekleşmesine neden oluyor ki, katlanan telefon teknolojisi belki de bir çıkış bileti gibi düşünülebilir. Bu yüksek fiyatlar, Ar-Ge maliyetleri karşılandıktan sonra birkaç yıl içerisinde aşağıya düşecektir muhtemelen...

Katlanır telefonlardaki bu rekabet, Çinli ve Güney Koreli firmalar arasında olanca hızıyla sürerken akıllı telefon endüstrinin bir zamanlar “trendsetter”ı olan Apple’ın yanıtını çok merak ediyorum. Bu yıl, Apple tarafından bir hamle gelecek mi acaba?
Bir diğer merak ettiğim konu ise fiyatları belli olan katlanan telefonların ekran değiştirme maliyetleri ne kadar olacak? Mazallah 2299 euro’luk bir telefonun yere düşmesi, ekranının zarar görmesi ocak söndürebilir zira...

Sevgiyle kalın...

Cem Kıvırcık – Twitter/Facebook/Instagram: @cemkivircik

Bu yıl 25-28 Şubat tarihleri arasında İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenecek MWC 2019 etkinliğini yerinde takip edeceğiz. En güncel haber, video ve içerikler için MWC 2019 sayfamızı takip etmeyi unutmayın!

Yorumlar
Yorumcu
İsveçe gider yarı fiyatına alırız 2 senede 1 telefon isletiyoruz pasaporta 20 000 e hem katlanır alır hem tatil yapar hem ülke gezerken üzerinde para kalır faize atarsin koseyizzz köşede burada xsmax 11000 orada 6000...
Cevapla
Mim
Fiyatları çok yüksek bize gelince daha da yüksek olacak. 18-20 bin olur fiyatı. Merak uyandırır ama alım olmaz
Cevapla
Gökhan Hoca
Fiyatlar düşmedikçe zor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.