Mobil

Cep telefonlarına ÖTV zammı!

Yürürlüğü giren yeni ÖTV düzenlemesi ile cep telefonlarına ÖTV zammı geldi. Yeni zamla beraber özellikle pahalı telefonların fiyatı arttı.

Cep telefonlarına ÖTV zammı!

Cep telefonlarına yönelik yapılan ÖTV düzenlemesi ile matrahı 640 lirayı aşmayan cep telefonlarından yüzde 25, 640 lira ile 1500 lira arasındaki telefonlardan yüzde 40, 1500 lira üzerindeki telefonlardan ise yüzde 50 vergi alınacak.

Cep telefonlarına ÖTV zammı!

Tüm telefonlarda sabit ÖTV oranı yüzde 25 olarak uygulanıyordu. Artık bu sistem değişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasını taşıyan ve ÖTV zammının da yer aldığı karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tüm telefonlarda ÖTV oranı sabit ve yüzde 25 olarak uygulanıyordu. Şubat ayında TBMM’de kabul edilen yasa ile cep telefonlarından, ÖTV matrahlarına göre farklı oranlarda vergi alınmasının önü açılmıştı.

Cep telefonlarına ÖTV zammı! - Resim : 1

Otomobil ve tütün sektöründe de düzenleme yapıldı

Yapılan değişiklikler sadece cep telefonlarını da kapsamıyor. Türünde ve otomobil sektöründe de değişiklikler mevcut.

Hurda teşvikinde yapılan değişiklikle, vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlara 10 bin lira, 70 bin ile 120 bin lira arasında olanlara 8 bin lira, 120 bin lirayı aşan araçlarda ise 3 bin lira özel tüketim vergisi indirimi sağlanacak.

Yorumlar
Osman
Bence böyle dolaylı vergiler ile uğraşmak yerine direk 18 yaşına gelmiş kız erkek herkesten 500 TL vatandaşlık parası alalım her ay düzenli olarak alsın devlet hem siz rahatladım hemde biz rahatlayalim komble devlete çalışalım olsun bitsin
Cevapla
...
.... !!!! Teşekkürler
Cevapla
Tipitip
%100 bile olsa ışlemez biz€ !
Cevapla
Borem
İyi oluyor az bile diyeceğim ama kurunun yanında yaşda yanıyor ona üzülüyorum
Cevapla
KARADENİZ
Ne kadar yüklenirsen yüklen millette tepki yokk alışkanlık bu olsa gerekk.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.