Mobil

Cep telefonu olan çocuklara kötü haber!

Artık aileler çocuklarının cep telefonları ile kiminle konuştuğundan mesajlaştığına kadar haberdar olacaklar.

Cep telefonu olan çocuklara kötü haber!

Teknoloji geliştikçe cep telefonları da iyice yaygınlaştı ve akıllı telefon kullanımları bile çocuk yaşlarına kadar indi. Durum böyle olunca ailelerin çocukları için daha farklı bir noktada endişe sebepleri ortaya çıktı.  Genç nesil sürekli olarak mesaj atıp telefonla konuşunca, doğal olarak ailelerde endişeleniyor.

1337666744_2012-05-22f08.jpg

Şimdi Bemilo isimli yeni sistem ile aileler, çocuklarının telefonlarına uzaktan müdahale edebilecekler.   Bu sistem ile SIM kartının mesajlaşma ve arama - aranma saatlerine kadar bilgi sahibi olacaklar. Ayrıca istemedikleri numaralarla iletişimleri de engelleyebilecekler. Aileler çocuklarına gelen mesajları da okuyabilecekler.

1337666719_bemilo-mobile-network-for-kids-0.jpg

Vodafone'un bu sistemi ilk olarak kullanacağı görülüyor. İngiltere'de başlayacak olan bu sistem için, aylık 2.95 sterlin ödenecek.

1337666760_nexusonesimlarge-kopyala.jpg

Sistem ve uygulama mantıklı görünse de tamamen kısıtlayamayacakları da bir gerçek. Çünkü şu sıralar satışta olan telefonların hemen hemen hepsi Wi-Fi bağlantı, beraberinde Whatsapp gibi çeşitli mesajlaşma uygulamalarını destekliyor. Bu uygulamalar SIM karttan tamamen bağımsız, sadece telefonun kendi içerisinde çalışıyor. Yani bu SIM kart ile Whatsapp ile mesajlaşmak engellenemiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.