Mobil

Cep telefonu tarihinde 20 yıl önce bugün ne oldu?

Cep telefonunun bu hizmetinin ilki tam 20 yıl önce bugün oldu.

Cep telefonu tarihinde 20 yıl önce bugün ne oldu?

Teknoloji dünyasında cep telefonunun ayrı bir yeri bulunuyor. Özellikle haberleşme alanında hayatı oldukça kolaylaştıran cep telefonlarından SMS atmak eskisi kadar popüler değil.

Üreticilerin akıllı telefonları piyasaya sürmesi ile birlikte artık SMS yavaş yavaş yerini, internet üzerinden haberleşme sistemlerine bırakmaya başladı. Bu hizmetlere örnek verecek olursak dev sosyal ağ Facebook, sanırım tam yerinde olur.

1354557680_sms-gonderimi.jpg

Çünkü kullanıcılar sosyal paylaşım siteleri ve işletim sistemlerinin ürettiği farklı uygulamalarla, daha kolay ve ucuz haberleşme imkanına sahip oluyorlar. Ne kadar da eskisi kadar popüler olmasa da her yıl cep telefonlarından yaklaşık 8 trilyon kısa mesaj atılıyor.

Cep telefonların en önemli özelliklerinden SMS , ilk olarak İngiltere'de 3 Aralık 1992 tarihinde Neil Papworth adlı kişi tarafından Richard Jarvis adlı kişiye gönderildi. Yani bugün cep telefonuyla ilk kez bir kısa mesaj gönderildiği tarihin üzerinden tam 20 yıl geçmiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.