Cep telefonunda istenmeyen mesajlara son - Page 1

İşte; tüketicileri istenmeyen mesajlardan tam anlamıyla kurtaramayacağı da iddia edilen düzenleme ve iddianın sahibinden nedenleri:

Cep telefonunda istenmeyen mesajlara son - Page 2

Yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yapan, Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Hukuk Komisyonu Üyesi Rıdvan Yıldız, düzenlemenin Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanun'la aynı gün yürürlüğe gireceğini, her iki düzenlemede de boşluk bulunduğunu öne sürdü.

Söz konusu iki düzenlemenin tüketicileri istenmeyen mesajlardan tam anlamıyla kurtaramayacağını savunan Yıldız, şunları söyledi:

Cep telefonunda istenmeyen mesajlara son - Page 3

"Bazı uyanık firmalar, bu yasalardaki açığı şimdiden gördü ve bireysel hatlar üzerinden pazarlama amaçlı istenmeyen mesajlar göndermeye başladı.

Cep telefonunda istenmeyen mesajlara son - Page 4

Her ne kadar 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanunu'nun 60. maddesinde bireysel hatlardan ticari mesaj gönderilmesi yasaklanmışsa da bu amaçla kullanılan bireysel hatların kullanıma kapatılmasından başka bir yaptırım öngörülmediğinden, kötü niyetli kişi ve kurumlar pek çok bireysel hat edinerek aboneleri istenmeyen mesajlarla bunaltabilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.