Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor?

Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor?

Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor? - Page 1
Telefonunuzun yeteneklerinin önemli bir kısmı, sensörleri sayesinde açığa çıkıyor. Peki bu sensörler hangileri ve tam olarak ne yapıyorlar? Telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor, GPS veri kotanızı kullanıyor mu? İşte bilmek istedikleriniz.
Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor? - Page 2
İvmeölçer (Accelerometer)Eksen merkezli hareketi algılamaya yarayan ivmeölçer, fitness takipçilerinde ve telefonlarda yer alıyor. Telefonunuz bu sensör sayesinde adımlarınızı ölçebiliyor. Bu sensör, telefonu hangi şekilde tuttuğunuzu da söyleyebiliyor.
Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor? - Page 3
İsminden anlayacağınız üzere ivmeölçer, ivmeyi ölçebiliyor. Sensörün kendisi, birkaç farklı sensörden oluşuyor. Bunlar arasında ivmelenmeden gerginleşen mikroskobik kristal yapılar dahil. İvmeölçer, bu kristallerden gelen voltajı yorumlayarak telefonu ne kadar hızlı hareket ettirdiğinizi hesaplıyor.İvmenin hız olmadığını ve ivmeölçerin ne kadar hızlı gittiğinizi hesaplamakta genellikle kullanılmadığını söyleyelim.
Cep telefonunuz adımlarınızı nasıl ölçüyor? - Page 4
Jiroskop (Gyroscope)Jiroskop, ivmeölçere telefonun hangi yöne yatırıldığını bulmasına yardımcı olur. Bu bilgi sayesinde 360 derecelik fotoğraflarınız etkileyici görünüyor. Yarış oyunlarında ekranı yatırdığınızda, bu hareketinizi ivmeölçerden ziyade jiroskop algılar. Çünkü telefonu boşlukta hareket ettirmekten ziyade bulunduğu yerde hareket ettirirsiniz.