Mobil

Cep telefonunuzla sahte parayı tespit edin

Cep telefonu vasıtasıyla paranın sahte olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Cep telefonunuzla sahte parayı tespit edin

Sahte paralar neredeyse bütün herkes için büyük sorun. Özellikle çok sıfırlı banknot sahteyse insanı büyük sıkıntıya sokacaktır. Şimdi dünya çapında banknot üreten bir Alman şirketinden yapılan açıklamaya göre, yeni geliştirilen güvenlik özelliği sayesinde tüketicinin, cep telefonu vasıtasıyla paranın sahte olup olmadığını anlayabilir.

Açıklamada, bunu yapmak için tüketicinin cep telefonunun hoparlörlerini açması gerektiği belirtildi. Böylece güvenlik uygulamasının, cep telefonlarındaki hoparlörlerin kullanımında oluşan manyetik alanda özel renk pigmentlerin uğradığı etkileşime dayanacak. Cep telefonunun hoparlörlerini banknotun bir renk alanına tutulması durumunda buradaki renklerin nasıl değiştiğinin gözlenebileceği bildirildi.

1355259648_gebzede-sahte-para-operasyonu-2.jpg
Dünya çapında 60 para birimini üreten Alman Giesecke ve Devrient şirketi, bu uygulamanın avro para birimi için uygulanıp uygulanmayacağı konusunda bir açıklama yapmadı ancak. Bu işlevin başka manyetik alanların oluşmasıyla da gerçekleştirilebileceği ifade edildi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.