Mobil

Cepte BİP sesi kalkacak mı?

Mobil numara taşımanın başladığı 2008’de bu yana yürürlükte olan BİP sesi uygulamasının kaldırılması konusundaki tartışma sürüyor.

Cepte BİP sesi kalkacak mı?

Mobil numara taşımanın başladığı 2008’de bu yana yürürlükte olan BİP sesi uygulamasının kaldırılması konusundaki tartışma sürüyor. Arayan abonenin, aranan numaranın operatör değiştirdiğini anlamasını sağlayan BİP sesi uygulaması tüketicinin korunması amacıyla hayata geçirilmişti. Arama yapan abonelerin mevcut bakiye ve kullanımlarını ayarlamasını sağlayan BİP sesi uygulaması her yöne tarife kullanmayan milyonlarca cep telefonu kullanıcı için ise hayati önem taşıyor.

1410249493_mobile-telefonlar.jpg

Türkiye’de yaklaşık 73 milyon cep telefonu kullanıcısı bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, kullanıcının rızası olmaksızın BİP sesinin kaldırılmasının özellikle ön ödemeli cep hat kullanan tüketiciler için yaratacağı dezavantaja dikkat çekiyor. Aranan numaranın operatör değiştirdiğini haber veren BİP sesinin kaldırılmasının, operatör değişim bilgisinin gizlenmesi olarak değerlendirilebileceğine dikkat çeken uzmanlar, bu bilginin gizlenmesinin hukuki açıdan tüketici hakkı olarak değerlendirilemeyeceğine de dikkat çekiyor. Uzmanlar BİP sesinin numara taşımaya engel olduğu görüşünün de gerçeği yansıtmadığını, 73 milyonu aşan numara taşıma rakamlarının da bunun göstergesi olduğuna işaret ediyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.