Mobil

İlk cep telefonu görüşmesi 45 yıl önce yapıldı!

Cepten ilk telefon görüşmesi 45 yıl önce Martin Cooper tarafından gerçekleştirildi..

Cepten ilk arama 45 yıl önce yapıldı!

Motorola çalışanı Martin Cooper, 3 Nisan 1973 tarihinde, New York'un Altıncı Caddesi'nde durdu ve daha önce hiç kimsenin yapamadığı bir şeyi başardı: Bir cep telefonu araması. Çağrı yapmak için, uzun antenli bir aygıt kullanan Cooper, bu başarısının ardından dünyanın ilk ticari olarak satılan cep telefonu Motorola DynaTAC 8000x'in ortaya çıkmasındaki en büyük paya sahip olan insanlardan biri.

Peki Cooper o sırada kimi aradı? Çağrı Bell Labs'da çalışan Joel Engel'e düşer ve Cooper o an sadece şu sözleri söyler ''Sizi aramamın sebebi sadece sesimin iyi bir şekilde size ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek.” 

Motorola DynaTAC 8000x, 11 yıl sonra 1984'te ABD pazarına giriş yaptı. Perakende fiyatı, 3,995 dolar (enflasyon hesabına göre günümüzün yaklaşık 9,573 doları) oldu. Ancak, cep telefonu teknolojisinin sadece 80'lerdeki süper zenginler için erişilebilir olduğu gerçeği, o döneme pek damgasını vuramamasına sebep oldu.

Nokia 3310'un piyasaya sürülmesiyle, 1999 yılına kadar, cep telefonlarının ortalama bir kişinin karşılayabileceği bir şey olmaya başlayacağı söylenemezdi. 3310 o kadar başarılı oldu ki, 150 milyonun üzerinde satış gerçekleştirerek, cep telefonu tarihinde bir ilke imza atıldı. Hali hazırda şu an dönemin sevilen telefonlarından biri olan 3310, 2017 yılı içerisinde tekrardan yenilenerek Android işletim sistemi ile satışa sunuldu.

Günümüzde artık herkes cep telefonlarına kolay bir şekilde erişebiliyor. Antenler yok oldu, fiziksel düğmeler yerine dokunmatik ekran teknolojisi geldi. İşleyişler artık daha hızlı ve pratik hale getirilerek insanoğlunun hayatı kolaylaştırıldı. İlk mobil çağrıdan bu yana çok şey değişti, ancak teknolojinin heyecanı hiçbir zaman ölmedi!

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.