CES 2013: Galaxy S IV için ilk işaret ortaya çıktı

Samsung, bir sonraki amiral gemisinde 5-inç boyutunu kullanacak.

CES 2013: Galaxy S IV için ilk işaret ortaya çıktı

OLED ve esnek panel üretiminde rakip üreticiler arasından sıyrılıp, sektörün öncüsü olmak isteyen Samsung bu alandaki gelişmeleri CES 2013 etkinliğinde görücüye çıkardı. OLED ekranın kullanıldığı TV’leri tanıtan Güney Koreli üretici aynı zamanda esnek ekranlı prototip bir cihazı sergileyerek gelişmelerin hangi yönde ilerlediğine dair ipuçlar sundu.

Etkinlikte dikkat çeken bir diğer gelişme ise Green LCD oldu. Diğer ekran çözümlerine nazaran pil ömründe daha cimri bir teknolojisi sunan Green LCD’nin 2014 yılında cihazlarda kullanıma sunulacak.

Panel üretiminde birçok seçeneği gözler önüne seren Samsung, etkinliğin son gününde AMOLED teknolojisinin gelişimini sundu. Galaxy S’ten başlayan süreç Galaxy S IV ile son buluyor. Galaxy S’in 3.97-inçlik ve 230ppi değer sunan ekranıyla başlayan süreç Galaxy S II’de kayda değer bir gelişme sağladı. Alt piksel diziliminde tercih edilen RGB dizilimle daha net ve keskin görüntüleme sağlandı.
1358088504_fullhdamoled.jpg

Galaxy S III’e gelindiğinde ise inç başına daha fazla sayıda piksel sığdırılması adına PenTile dizilime tekrar dönen Samsung, bu noktada eleştirilere hedef olsa da, şarj konusunda iyi sonuçlar verdiği belirtilerek tercihin PenTile’dan yana kullanıldığını belirtmişti. Aynı dizilimin Galaxy Note’da da kullanıldığını hatırlatalım.

PenTile dizilimin yoğun eleştiri alması sonucu Samsung, Galaxy Note II’de dizilimde değişikliğe giderek AMOLED teknolojisinde en iyi görüntüleme deneyimini yakaladı.

Sıradaki telefon Galaxy S IV ve tercih edilecek ekran boyutu merak uyadırıyor. CES 2013’te görücüye çıkan 4.99-inçlik Full HD Super AMOLED ekran bu anlamda bizlere ipuçları vermekte. Tüm rakiplerin neredeyse 5-inç segmentini standart olarak benimsediği birinci çeyrekte Galaxy S IV’ün daha küçük bir ekranla gelmesi pek ihtimal dâhilinde görünmüyor.

İnç başına 440ppi değer sunan ekran, 2013 yılının birinci çeyreğinde görücüye çıkacak ve bu cihaz büyük ihtimalle Galaxy S IV olacak.