Mobil

Cheetah robotu artık karşısına çıkan engelleri aşabiliyor

Cheetah robotun geliştirilen sürümü 40cm'ye kadar yükseklikleri lazer sensörleriyle algılayıp üzerinden atlayabiliyor.

Cheetah robotu artık karşısına çıkan engelleri aşabiliyor

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) tarafından geliştirilen Cheetah robotunu mutlaka duymuşsundur. Çitadan esinlenerek geliştirilen dört ayaklı robotun ilk versiyonu dünyanın en hızlı adamı Usain Bolt’un rekorunu kırarak dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı.

MIT, denge ve enerjinin yönetilmesine ilişkin gerçekleştirdiği AR-GE çalışmalarıyla Cheetah robotunun ikinci versiyonunu duyurdu. Yeni robot daha önceki versiyondan farklı olarak artık 40cm yüksekliğe kadar olan engelleri algılayıp üzerinden atlayabiliyor.

1432960531_cheetah-jumping.gif

Algoritma yapısı değiştirilen Cheetah 2, 2D lazer sensörü sayesinde önündeki engelleri algılıyor. Cheetah 2 karşısına çıkan engellerin üzerinden rastgele atlamıyor. Sensörler robotun bir sonraki engeli aşması için engele olan uzaklığı ve engelin yüksekliğini ölçebiliyor. Cheetah 2 geliştirilen algoritmaları sayesinde bir sonraki engel için adımlarını doğru bir şekilde ayarlayabiliyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.